تبلیغات
جستار ناهید

جستار ناهید
هم افزایی 
قالب وبلاگ

انسان ها چون سنگ چخماقنند،آنگاه که دور از همند جهان رابطه، سردستان تاریکی بیش  نخواهد بود و در برخورد باهم ، نیز گاه آتش می افروزند.

 بی برخورد آتش انگیزانه، چخماق ها ،دیگر چخماق نیستند ،سنگی هستند مثل دیگر سنگ ها، اما خوشا برخوردی که   کاشانه ای را روشن می کند نه خرمنی را به تلی از خاکستر.

دکتر خاکی (باقی بقایشان)


[ 1394/05/27 ] [ 17:11 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
چند وقتی است که به واسطه کتاب جنابقاسم کاکایی در اندیشه های ابن عربی ، اکهارت و نظریه وحدت وجودشان غوطه ور شده ام . انگار تعمدی دارم که این کتاب را مزمزه کنم . از نظر ابن عربی ، ان قوه ای که ورای عقل است همان قوه خیال است .کارش دیدن وشنیدن ، لمس کردن واستشمام آن چیزی است که در عالم حس فیزیکی با حواس پنج گانه قابل درک نیست و عقل هم نمی تواند به فهم آن نایل شود .
خیال همان فضایی است که از ضدین عقل خبری نیست . در واقع فضایی که جمع ضدین در ان محال نیست . با عقل تنها می توان گفت خدا واحد است اما با خیال می توان دریافت این واحد چگونه در کثرت هم معنا دارد .
شان خیال این است که چیزی را که تجسد ندارد تجسد ببخشد .قوه ای که چیزی را که از نظر عقلی محال است انچنان محسوس می کند که آن را با چشم ببینی . خیال واسط وبرزخ بین دو حقیقت است و خصوصیت آن دو را در خود جمع می کند .
" هر دو امری که مجاور یکدیگر قرار می گیرند محتاج برزخی هستند که عین هریک از ان دو نباشد و در عین حال ، قوه هر کدام را داشته باشد ".ما بین دوسط طیف هستیم یکسو وجود مطلق و سوی دیگر عدم .هستی ونیستی . خیال جایی است بین این دو ...
به نظر من عاشق چاره ای ندارد تا به خیال باور داشته باشد .به برزخی بین هستی ونیستی معشوق . برای همین در این فضا پای استدلالیان چوبین است .اصلا بهانه ای برای استدلال نیست تناقضی نیست ..همه چیز در جای خودش است .....عشق بی باورمندی به خیال راهی به جز عدم ندارد .این اغاز تعریفی از نهیلیسم یا پوچ انگاری
ما را به جز خیالت  فکری دگر نباشد
بر هیچ کس خیالی زین خوبتر نباشد


[ 1394/05/19 ] [ 13:20 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
دیشب دومین اجرای "هامون بازها "  اثر اقای رحمانیان بود . شوق دیدن دوباره حمید هامون انقدر زیاد بود که یادم رفت پرینت بلیط را با خودم ببرم . خوشبختانه به لطف سیستم های هوشمند و البته درایت تیوالی ها توانستم مشخصات بلیط را بازیابی کنم و وارد سالن شوم .به محض ورود انگار پرتاپ شدم به سال 1369سال اکران هامون فیلمی که بیش از بیست بار دیدم.
 هامون همه آن چیزهایی بود که بعدا تلخی وگزندگی اش را با تمام وجود لمس کردم . همه شرایط اضطراری که برای عبور از دوگانه های زندگی  از سر گذاراندم .م
"عقل و عشق ، عشق و ایمان ، ایمان و زمان ، زمان و نوستالژی ، نوستالژی و خود ، خود ودیگری "
هامون من و هم نسل هام را که ان سالها تازه دانشجو شده بودیم را وارد گود کرد . گودی که هر روز بیشتر و بیشتر در ان فرو رفتیم . هامون بسیار زودتر از آن که باید ما را به دنیای فلسفه وصل کرد . هامون زودتر از ان که باید به ما یاد داد که باید به دل شکسته عادت کنی . به برباد رفتن ارمان ها و رویا ها . انگار تو ذهن ما کرد که تو تلاشت را بکن اما امیدی به بهبود نداشته باش . بعد از دیدن هامون انگار سرگشتگی های ما هم تئوریزه شد .
بعضی ها توانستند خودشان را از مهلکه هامون نجات بدهند اما بعضی ها مثل من هنوز سرگشته اند و دلشان می طپد برای

یه این وری ! یه آن وری !
دیشب برای اولین بار تاتری را تنها دیدم بی همراهی کسی ..... هامون را باید تنها زندگی کرد .
...
پینوشت : اگر حوصله داشتید تبار شناسی هامون را بخوانید .http://www.nilgoon.org/articles/Davood_on_Hamoon.html[ 1394/05/1 ] [ 10:23 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

ناهید از خدایان باستانی و و نمادی از رسایی و کمال زن، فریادرَس و پشتیبان زنان است.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
href="http://www.k2cod.com">وبلاگ نویسان قالب وبلاگ وبلاگ اسکین قالب میهن بلاگ
Free Page Rank Tool