تبلیغات
جستار ناهید

جستار ناهید
هم افزایی 
قالب وبلاگ
هنوز خوب در صندلی جا نگرفته بودم که با جیغ مسافر عقبی از ماشین زدم بیرون . راننده  که خودش هم کم وبیش رنگش پردیده بود گفت :"چیزی نبود زنبور عسله . بشینید بریم ." تو راه داشتم به زنبور عسل فکر می کردم . نمی دانم چرا هر وقت صحبت این موجود دوست داشتنی به میان می آید یاد بیت مگسان گرد شیرینی می افتم . این هم یکی از هنرهای ذهن ناآرام من است که بین اجزای بی ربط دنبال ارتباط منطقی هستم . البته این بار زیاد هم بی ربط نبود بهر حال بین شیرینی و عسل وزنبور ربط وجود دارد .اما چرا مگس !
بگذریم . کمی که جلو تر امدیم هر کس شروع کرد به خاطره ای گفتن در باب زنبور گزیدگی ، انواع زنبورها ، رابطه بین قزوین و زنبور . در این میان یک اشاره ای توجه ام را جلب کرد .یکی از دوستان که ظاهرا دانشجوی معماری هم بود از قدرت عجیب زنبور های عسل در معماری موم و چگونگی طبق بندی آن مطرح کرد .
قبلا از ویژگی ذهنم برایتان گفتم . این بار رفتم به عصر حجر و انسان اولیه .به این فکر کردم که این انسان بدبخت چندین قرن و هزاره زحمت کشید تا به این معماری نیم بند برسد .چقدر هزینه کرد تا بفهمد چگونه خانه بسازد ؟ هنوز نفهمیده چرایی داشتن خانه چیست ؟ باور نمی کنید نگاهی به دادگاههای خانه و خانواده و ارا فلاسفه بزنید . بگذریم .... این اشرف مخلوقات  ظارها بسیار ضعیف تر از سایر مخلوقات به لحاظ غریزی بود ه که نتوانسته جز با تجربه به این مهارت خانه سازی برسد .آیا حکمتی در این نهفته بود ؟
بعضی از فلاسفه برای اینکه چیستی انسان را توصیف کنند سعی می کنند تا او را از سایر موجودات جدا کنند . در چارچوب مدل بلوم یکی از راههای فهم چیزی مقایسه ان با سایر چیزها ست . انسان همیشه بین دو حد حیوانی والهی قرار دارد .پس با مقایسه با هر کدام از دو سر طیف می شود به فهمی از انسان رسید .
یکی از وجوه افتراق اسنان و حیوان هم همین دامنه غریزه است . بررسی رفتارهای حیوانات نشان می دهد که آنها در قوه غریزه به مراتب جلوتر از انسان هستند و همین زندگی انها را راحتتر کرده است . در حالیکه انسان باید با فعالیت های فکری خود همه چیز را درک ، کشف کند و بعد سازه ای برای مقابله با شرایط موجود ارایه دهد .
همین است که  به تعبیر لاندمان انسان "مخلوق خلاق " است .

رسیدیم میدان آزادی و من با لبخندی از ماشین پیدا شدم . فکر کنم بعد از این به جای مگس یاد "لاندمان "بیفتم .شما چطور ؟


[ 1394/02/6 ] [ 13:40 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
وقتی برای پژوهش موضوع را انسان قرار می دهیم با دو چالش اساسی روبرو می شویم :
1. انسان تنها موجودی است که قادر است در مورد خودش پژوهش کند واین کار را دشوار می کند از آن جهت که به دلیل خودآگاهی که از قبل در مورد نوع انسان دارد نمی تواند بی طرف باشد و انگار که خود ذینفعی در موضوع مورد پژوهش است .
2. انسان بودن یک رخداد نیست بلکه یک تکلیف است .یعنی من چون انسان هستم مکلفم به وجود خود تعیین ببخشم .موجودیت انسان فارغ از خواست و اراده اش نیست . هر انسانی برای اینکه به وجودش معنا بدهد وآن را موجود کند باید به ابزارهایی از معیار و ارزش و هنجار و باور مجهز باشد . دقیقا تفاوت انسان ها از همین ابزارها اغاز می شود .برخی ترجیح می دهند با سنتهای نیاکان یا باور های دینی  معیارهایش موجودیت خود را تحقق ببخشند .برخی فلسفی وگروهی علمی مثل آنچه در تکامل به آن پرداخته می شود  و عده ای هم هرهری مسلک .پس چالش دوم فهم انسان موجود است که بر چه اساسی خود را موجود می کند .

[ 1394/02/5 ] [ 18:43 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

ناهید از خدایان باستانی و و نمادی از رسایی و کمال زن، فریادرَس و پشتیبان زنان است.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
href="http://www.k2cod.com">وبلاگ نویسان قالب وبلاگ وبلاگ اسکین قالب میهن بلاگ
Free Page Rank Tool