تبلیغات
جستار ناهید

جستار ناهید
هم افزایی 
قالب وبلاگ
یلدا یعنی قدر لحظه ها را بفهم .
یلدا یعنی گاهی یک لحظه آنقدر شیرینه
انقدر تاثیرگذار
که باید تا آخر عمرت براش جشن بگیری ،
مراقبش باشی تو پیچ و خم زندگی گمش نکنی ،
کسی نیاد ان لحظه را ازت بدزده ،
یلدا یعنی سعی کنی برای دیگران لحظه به یاد ماندی بسازی
یلدا یعنی بمانیم برای هم تا ابد
تا وقتی خورشید هست
تا وقتی من هستم
تا وقتی خاطره هست
یلداتون خجسته

[ 1393/09/30 ] [ 18:23 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
فکر کنم یکی از ضرورت های وجود رسانه این باشد که رادیو وتلویزیون ملی یک کشور در  جهت حفظ منافع ملت فارغ از این که کجای این دنیا زندگی می کنند، تلاش کند.دیروز در جریان گروگان گیری در سیدنی استرالیا ،که توسط فردی متوهم وآشفته حال(به وقول رسانه های خارجی ایرانی تبار )صورت گرفت ،شاهد بودیم که هیچ خبر جدی از رسانه ملی در این خصوص  انعکاس  داده نشد .
در حالی که مثل همیشه ایرانی ها در شبکه های مجازی در حرکتی خود جوش شروع به محکوم کردن جنایت کردند تا حساب خود را از هر تندروی که جان و حق انسان ها را پایمال کند جدا کنند . طبیعی است که در این شرایط انتظار می رود تا صدا و سیما کمی به فکر اطلاع رسانی دقیق حادثه به مردم داخل ایران باشد و از طرف دیگر با  استفاده از ابزارهای اطلاع رسانی ، نگاه جامعه جهانی را تحت تاثیر قرار دهد . این همه بی تفاوتی در برابر مهاجرانی که در خارج از کشور نگران داوری ملتهای دیگر در خصوص فرهنگ ایرانی هستند دلالت بر چه جیز دارد ؟ آیا حتما باید یک خبر همانند فوت مرحوم پاشایی برد تبلیغاتی داشته باشد که بر روی موجش سوار شوند  و گزارش لحظه به لحظه به مردم بدهند ؟
 به قول حافظ عزیز :
 

غلام همت آن نازنینم

که کار خیر بی روی و ریا کرد

من از بیگانگان دیگر ننالم

که با من هر چه کرد آن آشنا کرد


[ 1393/09/25 ] [ 17:39 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
یک روزهایی در زندگی هست که  من اسمشان را می گذارم روزهای
                                                                                                             " صفر زدگی ".


در ریاضیات عدد صفر عدد عجیبی است . اگر با عددی جمع شود یا از ان کم شود ،تاثیری بر ان عدد نمی گذارد . اگر همین صفر در مواجهه با عددی در آن ضرب شودو  یا بر آن تقسیم شود ، عدد را در خود می بلعد . من این دومی را " صفر زدگی " می نامم .
آدم یا اندیشه هایی که به یکباره برتو فرود می ایند وتو را به تمامی در خود هضم می کنند . ضربت می کنند در صفر. به خودت که بیایی می بینی در انبوهی از افکار عجیب و غریب درگیرت کرده اند و فکر میکنی دانسته شده ای به همه دانش های عالم . حس چند برابر شدن و بزرگی و نخوت و اینکه آنچه خوبان همه دارند تو یکجا داری ! بادت می کنند در حد تیم ملی ...در حالیکه در واقع هیچ شدی این همه فقط بازیچه ای بوده برای مشغول کردنت ، شاید خوراکی برای ذهنی گرسنه !

گاهی ترا تقسیم می کنند به دسته های صفر تایی . آنقدر تو را می شکنند به انواع ترفند ها ، آنقدر باورهایت ، داشته هایت ، ارزوهایت و ارزشهایت را زیر بار نقد می گیرند که بودنت تقسیم می شود به هزاران دسته . که هیچ کدام دلالت بر تو ندارد . افرازهایی که جمعشان" تو"  نمی شوی . بعد که به خودت می ایی باید تکه پاره هایت را از این طرف آن طرف جمع کنی !درست مانند حمله مغول ها .

خدایا از شر صفر زدگی به تو پناه می برم ![ 1393/09/18 ] [ 11:10 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
سالهاست که در قامت یک اقتصاد خوانده  بر سر مزار اشتغال مرثیه سرایی می کنم . در کشوری که هنوز اشتغال متولی ندارد و مدرک از در و دیوارش می ریزد ،گهگاهی نغمه های کار افرینانه ان هم از تریبون های رسمی دورنمایی بهشت گونه را ایجاد می کند . رویای من جامعه ای است که در ان کسی به انتظار کسی ننشسته تا لقمه ای در سفره اش بگذارد و شغلی برایش دست و پا کند و فردا روزی وام دار این کرامت باشد تا  حد معامله حقوق انسانی .
چه خوب که رسانه ملی این بار فرای رویه هایش دست به کار تهیه سریالی شد که در آن درد واقعی این نسل را به نظاره بنشیند و درمانی برای آن بیابد حتی اگر مرهمی ناچیز باشد یعنی " کار آفرینی ".
در این سریال با مهندسی آشنا می شویم که از شکست نمی ترسد .اراده باور است . مثبت اندیش است و معنای رقابت را خوب می فهمد و می داند که لازمه رقابت رعایت قواعد اخلاقی است . کسی که فرصتها را خوب می شناسد و از بد اخلاقی و کم بینی های رایج فراتر رفته است . در کنار او زنانی هستند به نهایت باور پذیر . زنانی که نه قوه انچنانی دارند تا از شهود وغیب برای حل مسایل استفاده کنند و نه قدیسانی هستند در قالب انسان زمینی . تنها عاشقند .عاشق زندگی و انسان .
در این آشفته بازاری که  عطش مصرف گرایی در کنار کابوس "یکشبه ره صد ساله رفتن ها " همچون موریانه ای  چارچوب نظام باورهای ایرانی-اسلامی  ما را از درون تهی کرده بایستی دست مریزاد به دست اندر کاران این سریال گفت . باشد که قدمی باشد برای ترویج فرهنگ کار آفرینی .

به هر بهانه ای یادی از مرحوم صنعتی زاده وبانویش  می کنم که عاشقانه ایران را دوست داشتند و الگویی شدند برای کسانی که  به این جمله اقای هرمز انصاری باور دارندکه :
 "فاقد نیستیم، واقف نیستیم "

[ 1393/09/12 ] [ 16:37 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

ناهید از خدایان باستانی و و نمادی از رسایی و کمال زن، فریادرَس و پشتیبان زنان است.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
href="http://www.k2cod.com">وبلاگ نویسان قالب وبلاگ وبلاگ اسکین قالب میهن بلاگ
Free Page Rank Tool