تبلیغات
جستار ناهید

جستار ناهید
هم افزایی 
قالب وبلاگ
اگر در فکر گذار از وضع موجود هستید ، اگر فکر می کنید دور و برتان را ادمهای نفهم گرفته اند ، اگر قایل به نخبه گرایی هستید ، تردیدی نکنید که تئاتر "سقراط " انتخابی است به جا .برای خرید بلیط از ایران کنسرت و تیوال استفاده کنید تا مشمول تخفیف بشوید .

:  تالار وحدت
:  ۲۱ آذر ۱۳۹۲ - ۲۷ دى ۱۳۹۲
:  ۱۸:۳۰
:  ۱۲۰ دقیقه
:  ۲۰,۰۰۰ تومان
:  حمیدرضا نعیمی
:  فرهاد آئیش، لادن مستوفی، بهناز نازی، نقی سیف جمالی، کتانه افشاری نژاد، یعقوب صباحی، ایوب آقاخانی، سیاوش چراغی پور، بهاره نوحیان، بهمن عباسپور، رضا جهانی، بهنام شرفی، پرهام دلدار، مجید نوروزی، مهرداد خانی، یاسمن کاکایی، راشین دیدنده، روژین رحیمی، مجید قادری، بهمن ناصری، محمد نژاد، علی حبیب پور

حمیدرضا نعیمی: در جریان نمایشنامه، ما به مباحث تاریخی ۲۴۰۰ سال پیش یعنی اواخر عمر سقراط اشاره های مفصلی داریم. از آنجا که این نمایش یک اثر شخصیت محور است، شخصیت سقراط را به طور دقیق مورد بررسی قرار داده ام. ما در این نمایش به تعریف افلاطون و کسنوفون (شاگرد سقراط) از سقراط و روایت زندگی اجتماعی، تاریخی و خانوادگی او پرداخته ایم که از این نظر نمایش برای تماشاگر بسیار جذاب خواهد بود.
خیابان حافظ، خیابان استاد شهریار، تالار وحدت

تلفن: ۶۶۷۳۱۴۱۹ - ۶۶۷۰۵۱۰۱


[ 1392/09/30 ] [ 11:12 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]

روز سه شنبه بارک اوباما از جمله کسانی بود که  در مراسم یادبود قهرمان آزادی آفریقای جنوبی نلسن ماندلا حضور داشت. اما او در سخنانی که بیان کرد نگفت که :  این سازمان اطلاعاتی آمریکا  " سیا" بود که ماندلا را به دام  نژادپرستان آفریقای جنوبی انداخت . سیا بود که روز 5 آگوست 1962 با اطلاعاتی که در اختیار سازمان اطلاعاتی آفریقای جنوبی گذاشت موجب دستگیری او شد و سبب گشت که او   27 سال در زندان باشد.

سیاستمدارن همیشه همه واقعیت را به زبان نمی آورند .درست مانند تحلیل هایی که از دولت اقای احمدی نژاد ارایه می دهند .انگار یک شب که همه خواب بودیم ایشان از اسمان هفتم نزول کردند وبعد هشت سال همه مملکت را بهم ریختند وباز همه خواب بودیم یا شوک بودیم .بعد هم به معراج رفتند .اگر سیاستهای ایشان اشتباه بود که تایدد کنندگانشان باید به همراه خود اقای احمدی نژاد پاسخگو باشند اگر هم اشتباه نبود که این همه هیاهو برای چیست ؟ به راستی که دنیای سیاست بازیهای پنهانی دارد .شاید مصلحت این است که امروز احمدی نزاد را دشمن بدانیم همانطور که هشت سال باید دوست می پنداشتیمش .ای کاش کسی بود که فواید نقد و شیوه نقد را به همه ما ایرانیان اموزش می داد.


[ 1392/09/20 ] [ 14:22 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]

بیلبورد خبرساز شهرداری تهران برای افزایش زاد و ولد

حتما چشم های شما هم به تبلیغات جدید شهرداری تهران در خصوص افزایش جمعیت ، روشن شده است . کاری به این ندارم که  مادر خانواده چرا در این تفریح خانوادگی نیست وسهم او از شادی خانواده چقدر است . در جایی که حضراتی با استفاده از تریبون ملی علنا خواسته زنان برای حق برابر در مشارکت سیاسی واداره کشور را به مثابه این بدانند که طرف را در ده راه نمی دادند سراغ خانه کدخدا را می گرفت ! که خوشبختانه با واکنش جماعت آگاه ایرانی مواجه شدند انتظار چنین سهل انگاری ها ی می رود .اگر چه این به معنای بی پاسخ گذاشتن این رفتار ها نیست .با این همه انچه مرا بیشتر ناراحت میکند تلاش برای ترویج وامتداد دادن این تفکر قرون وسطی به ایندگان است .چرا تنها دختر این عکس بایستی در ته صف نشسته باشد ؟ این نسبت یک به پنج ترکیب جمعیتی از کجا در امده است ؟ایا فرزند بیشتر یعنی پسر بیشتر ؟ ایا واقعا معضل  کاهش نرخ جمعیت در ایران (که خود نیز به ان باور دارم )ا در ذهن مدعیان حل موضوع این قدربی اهمیت  و سرسری است /پناه بر خدا از ما جماعت نادان . البته در حسن نیت به امید خدا شکی نیست ولی شیوه عمل هم مهم است .بی گمان شهرداری باید پاسخگو باشد .[ 1392/09/17 ] [ 10:26 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]

در پی درگذشت نلسون ماندلا، رئیس‌جمهور پیشین آفریقای جنوبی، نماد مبارزه با آپارتاید و برنده جایزه صلح نوبل، رهبران و شخصیت‌های جهان یاد او را گرامی داشتند.


بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، ماندلا را “منبع الهام‌بخش برای جهان” نامید و گفت: “ما باید از آگاهی او، اراده و تعهد‌ش برای بهتر کردن جهان الهام بگیریم.نلسون ماندلا برای همیشه در خاطره‌ها به‌عنوان کسی که بخش بزرگی از زندگی خود را نثار میلیون‌ها نفر کرد تا بتوانند از آینده‌ای بهتر بهره‌مند شوند، خواهد ماند.”

جیکوب زوما، رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی در پیام تلویزیونی خود گفت: “این لحظه عمیق‌ترین لحظه اندوه ماست. ملت ما بزرگ‌ترین فرزند خود را از دست داد. چیزی که نلسون ماندلا را به انسانی بزرگ تبدیل کرد انسانیت او بود.”

فردریک دکلرک، آخرین رئیس‌جمهور سفیدپوست آفریقای جنوبی که نلسون ماندلا را در سال ۱۹۹۰ از زندان آزاد کرد و به‌همراه او برنده جایزه صلح نوبل شد، ماندلا را “الهام‌بخش همه جهان” خواند و گفت "شجاعت و جذبه نلسون ماندلا و تعهد او به آشتی ملی و قانون اساسی، منبع الهام‌بخشی نه تنها برای آفریقای جنوبی که برای جهان است. من باور دارم که نمونه ماندلا ادامه خواهد یافت و همواره الهام‌بخش تمامی آفریقای جنوبی برای رسیدن به چشم‌انداز جامعه‌ چند نژادی، عدالت، کرامت انسانی و برابری برای همه خواهد بود.”

آنگ سان سوچی، برنده جایزه صلح نوبل در واکنش به مرگ نلسون ماندلا او را انسانی بزرگ نامید که “به ما نشان داد می‌توانیم جهان را تغییر دهیم.”

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران به‌مناسبت درگذشت نلسون ماندلا پیامی منتشر کرد و در آن وی را “شخصیت ممتازی” نامید که “پس از پیروزی و به بار نشستن مبارزات، با پیوند اخلاق و سیاست، شیرینی بخشش در عین فراموش نکردن را حتی به زندانبانان و به بند کشندگان خود چشانید و از خود خاطره کم‌نظیری برای جهان بشریت به جا گذاشت.”

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا که به‌دلیل مرگ ماندلا اعلام کرد پرچم‌های ایالات متحده به حالت نیمه‌افراشته در خواهند آمد، از “سرکشی پُروقار او و تمایل تزلزل‌ناپذیرش به فدا کردن آزادی خود برای آزادی دیگران” سخن گفت و افزود: “او آفریقای جنوبی را تغییر داد و ما را دگرگون کرد… ما یکی از بانفوذترین و شجاع‌ترین مردان و همچنین یکی از انسان‌های عمیقاً خوب بر کره خاکی را از دست دادیم.”

آنگلا مرکل افزود: “میراث مبارزه غیرخشونت‌آمیز سیاسی وی و رد هر شکلی از نژادپرستی، سال‌های طولانی الهام‌بخش مردم جهان خواهد بود.”

دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا، در بیانیه‌ای با اظهار این‌که “نور درخشانی در جهان خاموش شد”، افزود: “نلسون ماندلا قهرمان عصر ماست.”

نخست‌وزیر بریتانیا به‌دلیل آن‌چه وی “اشتباهات” حزب خود در دوران آپارتاید خواند، پوزش خواست.


[ 1392/09/16 ] [ 11:46 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
بالاخره تب و تاب گزارش اقتصادی رییس جمهور از سر مطبوعات افتاد و دوباره نخود نخود هر که رود خانه خود ! رییس جمهور محترم بهتر از هر کسی میدانند که صندلی خود را مدیون حماسه سیاسی هستند که مردم به واسطه درک شرایط اوضاع نابسامان کشور به خصوص خطر جنگ ،به ان تن دادند و گرنه زحمت این بار را به ایشان نمی دادند. پس تکرار دوباره بدیهیاتی که ملت با پوست واستخوانش حس کرده است انهم در فرایند چانه زنی هسته ای  از دید این حقیر کارخلاقانه ای نبود .بهر حال ما که سالها را از سر گذراندیم این صد روز هم رویش ،باشد که در گزارش بعدی شاهد دستاوردهای دولت به خصوص در عرصه سیاست واقتصاد داخلی باشیم . برای تغییر ذایقه دوستان مطلب طنزی را به نقل از وبلاگ یک قلپ خنده برایتان می گذارم .

قمپز با نامزدش رفته بود تفریح . رسیدند به یک منطقه خوش آب و هوا . نامزد قمپز گفت :

- بریم زیر آن درخت که سایه خوبی دارد بنشینیم .

قمپز گفت : نه . همینجا می نشینیم .

- اینجا که وسط جاده است . خطرناک است  . ممکن است ماشینی به ما بزند .

قمپز که می خواست گربه را دم حجله بکشد گفت :

- یا اینجا یا هیچ جای دیگر .

نامزد بیچاره قمپز پذیرفت و همان وسط جاده فرشی انداختند و نشستند . ماشینی که به سرعت در جاده می آمد ، همینکه آنها را وسط جاده دید ، دستپاچه شد و ترمز کرد و فرمان از دستش خارج شد و مار پیچ رفت و رفت تا خورد به درخت و از حرکت ایستاد .قمپز لبخندی زد و گفت :

- اگر آنجا زیر درخت نشسته بودیم ، الان ماشین  هر دوی ما را له کرده و کشته بود .[ 1392/09/10 ] [ 16:18 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
آشپز روستایی ایران را به دنیا معرفی کرد/ مرد آمریکایی با قصه های ایرانی نویسنده ای بزرگ شد(منبع :خبرگزاری مهر )

به گزارش خبرنگار مهر، در سال 1960 میلادی یکی از خانواده های ایرلندی تبار و تبعه آمریکا به نام خانواده "وارد" برای انجام ماموریتی به عنوان مشاور شرکت نفت ایران به مدت 5 سال به تهران آمدند و در محله ولنجک زندگی کردند. آنها برای رتق و فتق امور خانه خود از فردی به نام حسن قاسمی خواستند تا به عنوان آشپز در این خانه به همراه همسر و فرزندان و مادرزنش زندگی کند. خانواده حسن و  خانواده آقای وارد در این مدت خیلی زود با هم آشنا و صمیمی شدند. حسن همیشه برای چهار پسر خانواده وارد قصه هایی از شاهنامه، آیین های ایرانی، آداب و رسوم، قصه های هزار و یک شب تعریف می کرد و کودکان آقای وارد هم که علاقه زیادی به این داستانها داشتند، آن را در ذهن می سپردند. ادبیاتی که حسن برای تعریف داستان استفاده می کرد را از خواندن قصه های ایرانی یاد گرفته بود و ناخواسته همان را به کودکان انتقال داده بود.

تا اینکه ماموریت پدر خانواده بعد از 5 سال تمام شد و در سال 1350 خانواده آقای وارد به کشورشان برگشتند تحولات دهه 50 و 60 شمسی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس باعث شد تا این دو خانواده مدتها از هم بی خبر باشند. خانواده آقای وارد همیشه نگران خانواده حسن آن هم در جریان اتفاقات و تحولات ایران بودند و در این مدت هیچ وقت یاد و خاطره حسن و خانواده اش را از یاد نبردند.

خانواده آقای وارد تصمیم می گیرند همگی به دنبال حسن بروند و او را پیدا کنند منتها تنها اطلاعاتی که در اختیار داشتند، یک عکس قدیمی و نام زادگاهی بود که تلفظش را نیز درست نمی دانستند منطقه ای به نام " تودشک".

جستجو درباره حسن در اولین قدم از نقشه های هوایی اینترنتی بود تا جایی که بلاخره آنها را به روستایی نزدیک به اصفهان رساند. منتها زمانی که تصمیم گرفتند به این ایران بیایند اطرافیان آنها شرایط حاکم بر ایران پس از انقلاب اسلامی را برای آنها خطرناک جلوه داد و گفتند که ایران آمادگی پذیرش شما را به عنوان خانواده آمریکایی آن هم پس از بسته شدن سفارت ندارد. بلاخره آنها با پسرانی که هر کدام در کشوری مشغول به کار و فعالیت شده بودند، بر ترسشان غلبه کردند و از مرز بحرین به ایران آمدند آن هم تنها برای یافتن حسن.

دیدار پس از 29 سال دوری

در راه شنیدند که خانواده حسن پس از انقلاب فوت کرده اند اما در میانه راه و پس از اینکه از جستجو ناامید شده بودند؛ به اصرار مادر خانواده چند روز دیگری را نیز به جستجو ادامه دادند تا اینکه به صورت اتفاقی با نوه خانواده حسن آشنا شدند. در پی آن خورشید مادرزن حسن را در روستای تودشک یافتند که زنده و سرحال بود و حسن و فاطمه و فرزندانش را نیز در شهر اصفهان پس از 29 سال در ماه آوریل 1998 دیدند.تریس، پسر دوم خانواده آقای وارد تصمیم گرفت سفر خود را از آغاز تا پایان برای جستجوی حسن با هدف معرفی ایران و قصه هایی که از او شنیده بود را در کتابی با همین نام (Searching For Hassan ) منتشر کند و در این راه بازهم از اطلاعات حسن درباره داستان های ایرانی بهره برد تا اینکه انتشار این کتاب او را به یکی از نویسنده های بزرگ آمریکایی تبدیل کرد و کتابش یکی از پرفروش ترین کتاب های آمریکا شناخت شد که به 15 زبان زنده دنیا نیز به چاپ رسید و جایزه های زیادی در پی نوشتن این کتاب گرفت.


[ 1392/09/5 ] [ 12:16 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
سوای اینکه مخالف یا موافق دستاوردهای توافق هسته ای باشیم مطمئن هستم که این جمله جان کری برای همه ایرانیان و ایران دوستان غرور بر انگیز است :

"ایران فقط 1500 سانتریفیوژ داست ولی الان 19000 سانتریفیوژ داردو اگر باز نگذاریم به توافقی دست یابیم ایرانی ها از این هم فراتر می روند ."

[ 1392/09/4 ] [ 11:00 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
 ملتها چه گناهی کردند که باید زمامدارانی متوهم و بی بصیرت از این دست داشته باشند :

"به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، امیر ولید بن طلال که او را یکی از بانفوذترین افراد در جهان عرب توصیف می کنند در مصاحبه‌ای با بلومبرگ گفته است که از دید او و خیلی دیگر از قدرتمندان جهان عرب، خطر ایران از اسرائیل بیشتر است.

  به نوشته بی بی سی، امیر ولید بن‌طلال در این مصاحبه اضافه کرده است که: باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا عجله دارد که با ایران توافقی امضا کند.

  بن طلال گفته باراک اوباما به هر چه بتواند چنگ می‌زند تا یک پیروزی برای خودش جور کند چون از دو ماه دیگر هم رقابت‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آغاز می‌شود.

  این سعودی ثروتمند و بانفوذ موضع نخست‌وزیر اسرائیل را تکرار کرده که ایران دارد از توافق هسته‌ای احتمالی نفع می‌برد.

  ولید بن طلال دولت اوباما را در وضعیت مستاصل توصیف کرده که نیاز به پیروزی دارد و گفته: هیچ اعتمادی به کاخ سفید نیست که درباره ایران تصمیات درستی بگیرد و نباید تحریم‌ها علیه ایران سبک شود."[ 1392/09/3 ] [ 13:52 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

ناهید از خدایان باستانی و و نمادی از رسایی و کمال زن، فریادرَس و پشتیبان زنان است.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
href="http://www.k2cod.com">وبلاگ نویسان قالب وبلاگ وبلاگ اسکین قالب میهن بلاگ
Free Page Rank Tool