تبلیغات
جستار ناهید

جستار ناهید
هم افزایی 
قالب وبلاگ
راننده تاکسی  داد زد  : آخه به کی رای بدم ؟
 مسافر در حالیکه از ماشین پیاده می شد گفت :دعا می کنم کاندید اصلح را پیدا کنید یک کم بگردید به نتیجه می سید .
من زمزمه کردم خدایا این کشور را از دشمن ، دروغ و خشکسالی پاسدار باش .
[ 1392/03/21 ] [ 14:15 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
در این روزهای انتخابات ریاست جمهوری ارزو داشتم یکی از کاندیدا های محترم چند خطی در نقد رفتار مردم می گفت و یاد اوری می کرد که خانه را باید از پای بست ساخت .دیگر حالم از این همه تعریف بد می شود . با این که به عنوان یک اقتصاد خوانده به  نقش مهم اقتصاد در کشور داری  ایمان دارم اما هنوز تعصب انقدر کورم نکرده که نقش فرهنگ را ندیده بگیرم .در جامعه ای که مردم هنوز کار را فقط منبع درآمد می دانند چگونه می توان تولید واشتغال داشت ؟ فرض کنید شرایطی فراهم شود که به هر کس معادل درامد ماهیانه اش را بدهند به شرط انکه دست از کار بکشد .فکر میکنید چند نفر اعتراض می کنند ؟ به قول استاد ملکیان (بیست عامل عقب ماندگی ایرانیان ) دیدگاه کمتر مردمی نسبت به کار تا حد دیدگاه ما نسبت به کار مبتذل است. ما کار را فقط برای درآمد می‌خواهیم و بنابراین اگر درآمد را بتوانیم از راه بیکاری هم به دست آوریم از کار استقبال نمی‌کنیم. در کشور ما بعد از انکه به سطحی رفاه در زندگی رسیدی کار برایت عیب و ننگ می شود وبه پول پرستی متهم می شوی .کمتر کسی باور دارد  کار بخشی از هویت ادمی است و پاسخی به نیازهای انسان، اینکه به داشته هایمان نچسبیم وبه نداشته هایمان هم (حداقل گاهی ) فکر کنیم .

[ 1392/03/20 ] [ 19:04 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
 برای م.م
شب غوک
خش‌خشِ بی‌خا و شینِ برگ از نسیم
در زمینه و
وِرّ بی‌واو ورایِ غوکی بی‌جفت
از برکة هم‌سایه
چه شبی چه شبی!
شرم‌ساری را به آفتابِ پرده‌در واگذار
که هنوز از ظلمات خِجلت‌پوش
نفسی باقی‌ست.
دیوِ عربده در خواب است،
حالی سکوت را بنگر.
آه
چه زلالی!
چه فرصتی!
چه شبی!
زنده یاد شاملو

[ 1392/03/12 ] [ 23:52 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
آفرین به صدا وسیما برای خلاقیت و جسارتش حتی اگر نتیجه و دستاوردی که مد نظرش بود حاصل نشد. بعضی وقتها باید یک فعل را بدون نتیجه ای که در بردارد ارزیابی کرد  چون اثارش بعدها درک می شود . از همه مهمتر تاکید مجری بر ساعتها کار کارشناسی بود که اینهم نکته مثبت دیگری است . اما واکنش کاندیدا ها که از همه جالبتر بود .به خصوص انهایی که اعتراض نکردند ولی عملا با پاسخ ندادن اشان سوال پرسیدن را متوقف کردند .یاد ادمهایی افتادم که در محیط کار همیشه محافظه کارانه لبخند می زنند ولی چوب لای چرخ گذاشته و کار تعطیل می شود و انها باز لبخند می زنند. همینطور کسانی که هنوز سوالها را ندیده ونشنیده موضع گیری کردند .ادمهایی که با  پیش داوریهای خود کنار نمی آیند . به نظر من سکوت و اعتراض از سوی کاندیداها هر دو به جا بود ولی به شرط انکه به جا انجام می شد .

[ 1392/03/11 ] [ 11:41 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
همه‌ی آنهایی که مرا می‌شناسند
می‌دانند چه آدم حسودی هستم ؛
و همه‌ی آنهایی که تو را می‌شناسند ...
لعنت به همه آنهایی که تو را می‌شناسند !

از: نزار قبانی
[ 1392/03/8 ] [ 13:56 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
1-بزرگترین مشکل یک جامعه، یا یگانه مشکل یک جامعه و یا علت‌العلل مشکلات یک جامعه ، فرهنگ جامعه است و نه رژیم سیاسی حاکم بر آن جامعه. رژیم سیاسی حاکم بر جامعه، میوه‌ای است که بر درخت فرهنگ یک جامعه رشد می‌کند. فرهنگ یک جامعه، وقتی منحط است، میوه‌ای که بر درخت این فرهنگ رشد می‌کند، یک رژیم سیاسی منحط است. بنابراین، اصل و اساس، فرهنگ یک جامعه است. مراد من از فرهنگ، درون آدمیان است. بارها گفتم که من وقتی می‌گویم فرهنگ، یعنی عقاید ما به علاوه عواطف و احساسات و هیجانات ما، به علاوه خواسته‌های ما. این سه جزء، فرهنگ را می‌سازد. اگر اقتصاد نابسامان است، میوه‌ای ناسالم است که بر درخت ناسالم فرهنگ روییده است.

2-ما عقاید را با عقاید می‌سنجیم و نه با واقعیت‌ها. یعنی عقاید را با ایده‌ها می‌سنجیم و نه با واقعیت‌ها. بنابراین ما ایده‌آلیستیم. ایده‌آلیستیم یعنی، عقیده‌گراییم، یعنی صحت و سقم عقاید را با عرضه کردن آن عقاید با یک عقاید دیگر می‌سنجیم. من حرفی به شما می‌زنم و می‌گویم آیا قبول داری یا نه، می‌گویی آخر این سخن با سخن حضرت عیسی نمی‌خواند، یا اینکه با سخن کانت نمی‌خواند. خوب نخواند! مگر بناست که سخن با سخن دیگری بخواند؟ سخن باید با واقعیت بخواند و نه با سخن شخص دیگری. به این معنا ما همه ایده‌آلیستیم. من به تمام معنا به واقع‌گرایی و واقع‌نگری معتقدم، یعنی رجوع به واقعیت.

3-به زندگیتان رجوع کنید، ببینید اکثر چیزهایی که می دانید، از مقولاتی‌اند که هیچ دردی از دردهایتان دوا نمی کنند. باید به سراغ دانش‌هایی رفت که برای ما سودی دارد، این دانش‌ها هم، دانش‌هایی هستند که سه ویژگی دارند، سوالاتی که قبل از اینکه بر ذهن شما طرح بشود با بعد از آن که در ذهن، باعث فرق در زندگیتان بشود، سوالاتی که قبل از اینکه جوابی برایش پیدا بکنید با بعد از آن که جوابش را یافتید در زندگیتان تفاوت ایجاد کند و سوالاتی که جواب "الف" را پیدا کند یا جواب "ب" را پیدا کند، در زندگی‌تان فرق ایجاد کند. و اگر نه بی‌نهایت ریاضی به معنای دقیق کلمه، سوال‌های بی‌جواب درعالم وجود دارد، اما عمر ما محدود است و بی‌نهایت نیست.

برگفته از مقاله عقلانیت ومعنویت آقای ملکیان

[ 1392/03/6 ] [ 09:57 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

ناهید از خدایان باستانی و و نمادی از رسایی و کمال زن، فریادرَس و پشتیبان زنان است.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
href="http://www.k2cod.com">وبلاگ نویسان قالب وبلاگ وبلاگ اسکین قالب میهن بلاگ
Free Page Rank Tool