تبلیغات
جستار ناهید

جستار ناهید
هم افزایی 
قالب وبلاگ

مصطفی ملكیان:

پروژه‌ی عقلانیت و معنویت مدعایش این بود كه  آیا می‌خواهید بدانید كه چگونه با استفاده از آن قسمتی  از زندگی كه در اختیار خود شماست، می‌توانید به یك زندگانی آرمانی دست پیدا كنید.  آیا می‌دانید یك زندگی خوب و  ارزشمند، آن مقدارش كه در اختیار شماست،  از چه راهی حاصل می‌آید؟ در پاسخ  به این سؤال،‌ جواب‌های فراوانی در طول تاریخ شنیده‌ایم. پاسخ این پروژه این بود كه دستیابی به زندگی آرمانی از راه عقلانیت و معنویت حاصل می‌شود.

برای مطالعه متن کامل  مقاله به سایت نیلوفر به ادرس زیر مراجعه کنید .


http://neeloofar.org/thinker/mostafamalekian/lecture/288-2012-11-02-10-08-44.html[ 1392/02/31 ] [ 11:04 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
رئیس جامعه مدرسین حوزه با اشاره به ثبت نام بانوان، ادامه داد: در بین افرادی که ثبت نام کرده اند، ده، دوازده خانم‌ حضور دارند؛ یکی از آنها گفته که "اگر من رئیس جمهور شوم، نیمی از کابینه‌ام خانم‌ها و نیم دیگر آقایان خواهند بود"؛ مثل معروفی هست که کسی می‌خواست وارد روستایی شود، اصلا راهش نمی‌دادند وارد روستا شود، اما می‌گفت "خانه کدخدا کجاست"؟!؛ قانون اجازه رئیس جمهور شدن را به خانم‌ها نمی‌دهد، حالا چطور این فرد ترکیب کابینه را هم مشخص کرده است! نقل از جهان نیوز
 
نکته 1:
این داستان ده (روستا) هم حکایتی جالب دارد . می گویند روزی معلمی وارد دهی شد وبعد خواست به مردم سواد یاد بدهد . بعضی ها که از با سوادی مردم زیاد حال نمی کردند روزی  در کلاس حاضر شدند وروی تخته شکل مار کشیدند از معلم هم خواستند که بنویسد مار . بعد از حضار پرسیدند مار کدام است ؟ همه شکل مار را نشان دادند و الی اخر .
منظور اینکه اگر کسی را به  ده راه ندادند عیبی ندارد . چون  به استناد ادبیات ما ،ممکن است بی دلیل کسی را هم از ده بیرون کنند  همانطور که بی دلیل وارد می کنند .
بهتر بود ایشان این حرف منطقی که زنان مطابق قانون نمیتوانند وارد انتخابات ریاست جمهوری شوند را با ادبیاتی به جز "ده " بیان می کردند والا حرف حساب که جواب ندارد.
نکته 2:
افرین بر کاندیدای زنی که  می داند رد صلاحیت می شود باز هم برنامه دارد. ایکاش همه کاندیدا هایی مردی  که از تایید صلاحیتشان مطمین هستند از ایشان یاد بگیرند و با برنامه به صحنه بیایند و بداند که وارد شدن به ده وپرسیدن خانه کدخدا شانی دارد.
نکته 3 :
ما زنان که به لطف همین انقلاب هم در عرصه تحصیل وهم اشتغال و تربیت فرزندان رشد کردیم  وهم یکجورهایی خودمان کدخدا شدیم .این هم می گذرد . اما برای ایشان در استانه 82 سالگی سلامتی و شادی ارزو می کنیم .[ 1392/02/29 ] [ 13:42 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
چقدر دنیا سخت بود اگر خیال نبود .  دنیای خیال برای من یک پارادوکس عجیب است . من در فضای خیالی به خواست هایی فکر میکنم که اگر قرار باشد به واقعیت درآیند خودم یکی از منتقدانشان هستم . بخش زیادی از خیال های من خواست هایی است که تحقق اشان در شرایط کنونی که من در ان بسر می برم به هیچ وجه خواستنی نیست . خیال های من غیر ممکن نیستند و هر گاه اراده کنم واقعی می شوند اما اگر واقعی شوند دیگر خواستنی نیستند  . دنیای خیالی من بی در وپیکر نیست و این ها همه با تعاریفی که از خیال می دهند متفاوت است. ارزشها،باورها و خواسته ای من در دنیای خیالی متفاوت از دنیای واقعی است .در آنجا " من " نوع دیگری تعریف می شود .شاید دنیای خیالی من راهی برای فرار از "کین توزی " است . انگونه که "شیلر " در کتابش به آن می پردازد. 
[ 1392/02/25 ] [ 11:58 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
انسان موجود عجیبی است .من تا وقتی که با زندگی مختاری آشنا نشده بودم به عمق این عجیبی پی نبردم . برای کسانی که نیم نگاهی به تاریخ پهلوی دارند نام سرپاس مختاری نا آشنا نیست .به خصوص که در این سالها به لطف فیلم ها وسریالها  از این شخص به صور گوناگون نام برده شده است . او کسی است که همزمان هم در عرصه موسیقی و نواختن ساز ویلن حرفی برای گفتن داشت و هم در سرکوب مخالفان رضا شاه مثال زدنی بود  . شدت جنایتها وخشونتها وقتل ازادی خواهان از یکسو ونوای خوش ساز ویلن و تبحر در اهنگسازی از سوی دیگر !پاردوکسی به نام مختاری می افریند . استاد روح الله خالقی در وصف  صدای ساز مختاری که در همسایگی اشان زندگی می کرده می گوید : در کودکی مکرر با آواز ویولن به خواب رفته بودم و همیشه ارزو می کردم که من هم بتوانم روزی این ساز را بزنم . در خصوص تبحرمختاری در نوازندگی سخن های بسیار رفته است همانطور که در شرح مصایبی که بر زندایان رفته است.حال این پرسش برای من پیش آمد که   ایا واقعا برای هنرمند بودن  به معنای  استادی در ارایه یک کار فاخر لازم است تا روح لطیفی داشت ؟ انچنان که سالهاست به مغز ما فرو کرده اند ؟ برخی دوستان معنقدند که هنرمند متعهد جاودانه می ماند اما به نظر من این تعهد به ارزشهای انسانی اگر در هر شغل یا حرفه ای رقم بخورد جاودانگی را به همراه دارد. این که عده ای به بهانه هنرمند بودن و برخوردار ی از حس لطیف سعی  راه هر نقدی را می بندند و اتفاقا کار فاخری هم ارایه نمی دهند تنها پوششی است بر ناتوانی اشان در ارایه درست مطلب . به نظر من سرپاس مختاری نشان داد که اراده یک انسان قایل به هر چیزی باشد آن شدنی است .برای اشنایی بهتر با این شخصیت به مقاله رکن الدین مختاری : همگام با رضا شاه ، همراه با درویش خان نوشته آقای کریمخانی مراجعه کنید.      


طبقه بندی: خود شناسی،
برچسب ها: مختاری،
[ 1392/02/18 ] [ 16:09 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
خوش شانسی بالاتر از این که شنبه را با تئاترشروع کنی و جمعه هم با تئاتر ،هفته را به پایان برسانی . پست قبلی به اجرای ویژه روز شنبه "باغ آلبالو " اختصاص داشت .خوشبختانه امکانی فراهم آمد که بتوانم سه گانه اورنگ را ببینم . از اینکه سه نویسنده ایرانی این متن را  نوشتند ذوق کردم .در خصوص کارگردانی و بازی ها که نیازی به صحبت نیست .اما در مورد پیامی که من از این اجرا گرفتم شاید بیان چند مطلب مناسب باشد .اگرچه سه اپیزود هر کدام در یک مقطع زمانی اتفاق می افتد اما رویکرد جامعه ایرانی به واقعیت هایش بود .ما کمتر اهل کنش هستیم .چرایی اش باشد برای بعد .معمولا در مقابل ظلمی که به ما میرود در درجه اول دست به ناله ونفرین می زنیم . ادبیات این نفرین از دوره ای به دوره ای دیگر می تواند متفاوت باشد اما هسته اصلی همان خالی شدن ونوعی انتقام و این که خب بالاخره کاری کردم مشترک است . اگر در خانواده مشکل داریم رییس اش را باعث و بانی بدانیم اگر در اجتماع حکمرانان را و اگر در کلیت زندگی حتی خدا را در تنهایی خود محاکمه می کنیم چیزی که من در بلقیس در اپیزود اول دیدم . حال اگر در همین اثنا فرد زور وبازویی هم بهم بزند اینبار دق ودلی را سر دیگران به شکل فیزیکی خالی میکند .از جنایت ابا ندارد .به خصوص اگر نظام دیکتاتوری هم در قالب قانون مجوز برایش صادر کند . قاعدتا کسی که ظلم دیده وقتی به قدرت می رسد باید حساس تر باشد حقی نا حق نشود اما این بار هم مانند رویکرد قبلی هدف حل مسئله نیست .ااین چیزی بود که من در اپیزود دوم در شخصیت سرپاس مختاری دیدم .و بالاخره فراموشی (به دست خود یا دیگری ) اینکه هرروز صبح که بیدار می شوی حافظه ات پاک شده باشد (اگاه یا نا اگاه) . اگر برخی خاطرات انقدر سرکش هستند که نم یتوانی رامشان کنی وهی از این طرف وان طرف مغزت بیرون می زنند به خدا پناه ببر .تردید در وضع موجود کفر است .ایمانت دستمالی می شود .فراموش کن تا بتوانی دوام بیاوری .تا بتوانی از عذاب دوگانگی فهم و بی عملی نجات پیدا کنی . خدایا پناه می برم بر تو از شیطان نادانی .طبقه بندی: معرفی (کتاب ، شخصیت )،
[ 1392/02/14 ] [ 15:34 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
 درتماشاخانه ایرانشهر تاتر"باغ البالو" نوشته چخوف و کارگردانی آقای محمد حسن معجونی در حال اجراست . متن وبازیها وصحنه ان اندازه حرفه ای بود که دلم می خواهد باز این اجرا ببینم و به همه دوستان توصیه کنم . با اینهمه دو چیز ویژه در این اجرا اتفاق افتاده است یکی بازی خانم " هما روستا " که بسیار دیدنی بود ودیگری فروش مجلدی به نام " دفتر اجرا " که با هدف اشنایی مخاطب با شناخت این نمایشنامه از دید سایر منتقدان وکار گردانان بود که اتفاقا با نظرات گروه اجرایی باغ البابوی اقای معجونی در برخی نقاط در تضاد بود .به نظر من این حرکت احترام به مخاطب بود وقابل ستایش .برای اگاهی از پروژه های گروه تیاتر لیو به ادرس زیر مراجعه کنید :
www.leevtheatergroup.com
متن زیر برگرفته از بخشی از دفتر اجرا است .
"از بیرون نگریسته شود هیچ اتفاقی نمی افتد ولی ناگهان انفجاری بزرگ روی میدهد .انگار که هر عنصر آن با کمترین اشاره دست می تواند منفجر شود . محیط چخوف تا چنین ناپایدار است ". اتومار کریچکا
اولین اجرای این نمایشنامه به کارگردانی استانیسلاوسکی صورت گرفته است .طبقه بندی: معرفی (کتاب ، شخصیت )،
[ 1392/02/8 ] [ 14:48 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
با سپاس از سایت http://www.malekian.info
من نه دل‌نگران سنت‌ام، نه دل‌نگران تجدد، نه دل‌نگران تمدن، نه دل‌نگران فرهنگ و نه دل‌نگران هیچ امر انتزاعی‌ دیگری از این قبیل. من فقط نگران انسان‌های گوشت ‌‌وخون‌داری هستم که می‌آیند، رنج می‌برند و می‌روند. سعی کنیم انسان‌ها هر چه بیشتر با حقیقت مواجهه یابند و به حقایق هرچه بیش‌تری دسترسی پیدا کنند؛ علاوه بر آن هر چه کم‌تر درد بکشند و رنج ببرند؛ و علاوه بر آن هر چه بیش‌تر به نیکی و نیکوکاری بگرایند. برای تحقق این سه هدف، از هر چیزی که سودمند می‌تواند بود بهره گیرند؛ از دین گرفته تا علم، فلسفه، عرفان، هنر، ادبیات و همه‌ی دستاوردهای بشری دیگر.» (مصطفی ملکیان، عقلانیت و معنویت بعد از ده سال)


طبقه بندی: ارتباط موثر،
برچسب ها: مصطفی ملکیان، عقلانیت ومعنویت،
[ 1392/02/4 ] [ 14:50 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

ناهید از خدایان باستانی و و نمادی از رسایی و کمال زن، فریادرَس و پشتیبان زنان است.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
href="http://www.k2cod.com">وبلاگ نویسان قالب وبلاگ وبلاگ اسکین قالب میهن بلاگ
Free Page Rank Tool