تبلیغات
جستار ناهید

جستار ناهید
هم افزایی 
قالب وبلاگ
مقاله ای بسیارمفید در ارتیاط با مدل ادراکی 
جهت خواندن متن کامل به ادرس زیر مراجعه کنید :
http://www.royalrehab.com.au/publications/cognitiveCommunProblems.pdf
WHAT IS COGNITIVE – COMMUNICATION?
Cognitive communication is a term, which encompasses
many language skills, which are more complex than just retrieving words or forming sentences.
It includes spoken and
written expression and understanding, verbal and non-verbal aspects of communication
such as tone of voice and facial expressionطبقه بندی: ارتباط موثر،
[ 1391/03/27 ] [ 01:21 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
با سپاس از نجمه عزیز بابت ارسال این مطلب
یک دسته از ادم ها هستند که ترازویشان را توی دوستی در حال تعادل قرار داده اند. بی کوچکترین خطایی.
رباتی می شوند با برنامه ای عینا شبیه به خودت و هیچ تلاش و خلاقیتی فراتر از این برنامه انجام نمی شود.
اس ام اس بزنی. اس ام اس می زنند.
زنگ بزنی. زنگ می زنند.
میس کال بیندازی. میس کال میندازند.
نامه بنویسی. نامه می نویسند.
بگویی :" دوستت دارم." می گویند:" دوستت دارم."
دعوا کنی. دعوا می کنند.
قهر کنی. قهر می کنند.
هدیه بدهی. هدیه می دهند.
خوشحال باشی. انرژی می دهند.
غمگین باشی. غمگینترت می کنند.
جواب میس کال ندهی. جواب میس کالت را نمی دهند.
برایشان لایک و کامنت بگذاری. برایت لایک و کامنت می گذارند.
بعد یک جا چشم هایت را باز می کنی و می بینی بیشتر تو بودی که برای حفظ رابطه تلاش کرده بودی و طرف مقابلت تنها آینه ای در برابر تو بود. تو که خسته شوی. تو که کم انرژی شوی. تو که برای چند لحظه خودت را پشت اتفاقی پنهان کنی. تو که از اتفاق کوچک یا بزرگی دلخور شوی. تو که شلوغ شوی. می بینی آدم ها نیستند. رفته اند. شاید رفته اند تا ربات یکی دیگر شوند
بیایید ما چنین دوستی نباشیم[ 1391/03/22 ] [ 22:48 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
داستانی زیبا به پیشنهاد سپیده جان

بلاکامان نیک جادو جنبل کار

برای خواندن متن کامل داستان "به لینک زیر مراجعه کنید .
http://devio.us/~puma/stories/Marquez-blacaman_the_good.pdf

[ 1391/03/21 ] [ 23:57 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
با سپاس از سپیده عزیز بابت ارسال این مطلب
کسی کنده شدن خانه های روستا را به یاد ندارد. کسی خانه ی جدیدی در آن حفر نکرده است. بنابر شواهد موجود به نظر می رسد که روستای میمند بیش از هزار سال قدمت داشته باشد. اما هیچگونه عملیات مدرن باستان شناسی بر روی بقایای به جا مانده از اطراف روستا انجام نشده تا بتوان به دقت، سن تقریبی روستا را حدس زد. به همین دلیل کرمانی های مهربان که دوستدار معرفی آثار دیدنی خود هستند، لب می گشایند و از ده دوازده هزار سال سابقه برای میمند و حوالی آن یاد می کنند که بی شک جز نشانی از عشق ناصواب به این دیار معنای دیگری ندارد. اما آنچه مهم است اینکه روستای میمند تا حدود پنجاه سال پیش روستای آبادی بوده است
.برای خواندن مطلب کامل  به ادامه مطلب مراجعه کنید.

ادامه مطلب

طبقه بندی: معرفی (کتاب ، شخصیت )،
[ 1391/03/21 ] [ 23:10 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]

نویسنده: هاریت گلدهرلرنر
ترجمه: میترا كدخدایان

هنگامی كه زنان، خود را درگیر مسئولیت‌های بیش از حد توان‌شان می‌كنند، اگرچه با كوشش و تحمل فراوان از عهده آنها برمی‌آیند، اما انجام این امور همواره با احساس تنش و اظهار گله و شكایت از وضع موجود، از طرف آنها همراه است.
اغلب ما زنان در روابط‌مان با نزدیكان نقش مسئولیت‌پذیری را ایفا می‌كنیم و می‌پنداریم كه به این ترتیب همه‌چیز بر وفق مراد است. چنین می‌انگاریم كه حل همه مشكلات دیگران بر عهده ماست. در مورد كوچك‌ترین كنش اطرافیان چه مثبت و چه منفی، واكنش نشان می‌دهیم. این طیف احساسی ما از دلخوری و رنجیدگی شروع می‌شود و تا عصبانیت شدید و حتی افسردگی و نومیدی ادامه می‌یابد. وقتی هم متوجه می‌شویم كه كوشش ما در راه كمك به دیگران مؤثر واقع نشده، حاضر نیستیم دست از كوشش برداریم. بجای متوقف كردن این روند، كوشش خود را دو برابر می‌كنیم و تنها نتیجه‌ای كه به دست می‌آوریم، عصبانیت بیشتر است؛ چرا كه مسئولیت فردی را برعهده گرفته‌ایم كه به هیچ‌وجه قصد اصلاح خود را ندارد!


ادامه مطلب

طبقه بندی: ارتباط موثر، نیمه زنانه ومردانه، روابط زناشویی،
[ 1391/03/16 ] [ 19:21 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]

وقتی از مدیریت به شیوه زنانه حرف میزنیم نمیتوانیم از "همدلی " بی تفاوت عبور کنیم .مهارتی که بی تردید زنان  به طور بسیار توانمند از آن بر خوردارند .بحث بر سر اکتسابی  یا غریزی بودن آن ،دغدغه ما نیست .مهم این است که با اتکا بر این ویژگی می توان نوع جدیدی از شیوه مدیریت و ارتباط موثر ایجاد کرد . همدلی به اعتقاد بسیاری از صاحب نظران  نوش داروی جامعه خشونت زده ومتفرق و بحران زده امروز ی بشری است .نوشته ای که در زیر می خوانید برگرفته از گروه " جامعه مجازی مدیران ایران" است . تردیدی نیست که گام اول موفقیت در گرو اتکا به توانمندی های خویشتن  وخود باوری  است حتی اگر جامعه با مناسبات  مرد سالاری پیوندی ژرف داشته با شد.

اصل همدلی

با همدلی می توان انسانهای دیگر را -حتی وقتی با آنها متفاوت هستیم- بپذیریم و به آنها احترام گذاریم. همدلی روابط اجتماعی را بهبود می بخشد و به ایجاد رفتارهای حمایت کننده و پذیرنده نسبت به انسان های دیگر منجر می شود.

همدلی به ما کمک میکند تا زندگی دیگران را -حتی زمانی که در آن شرایط قرار نداریم- درک کنیم. به هریک از بخش های جامعه که بنگریم، از خانواده گرفته تا سازمان، خیابان، بازار...کمبود -و اگر اغراق نباشد فقدان- همدلی کاملا به چشم میخورد... ریشه بسیاری از معضلات و نابسامانی های اجتماعی را احتمالا می توان با این فقدان بهتر درک کرد. در مورد آسیب هایی که این فقدان در بخش های مختلف ایجاد میکند هریک از ما می توانیم زیاد صحبت کنیم و مثال بیاوریم... اما ارائه نکته هایی هر چند کوچک در این باره مفیدتر به نظر می رسد:

- مهم ترین کاری که هنگام رویارویی با بحران (حتی همدلی) می توان انجام داد، حفظ خونسردی- و البته صبر- است. در چنین وضعیتی بیشتر افراد کنترل خود را از دست داده و بدتر اینکه گناه آن را به گردن این و آن- یا طرف مقابل-می اندازند. (به طور مثال در هنگام رانندگی به این مهارت بسیار نیاز داریم)

* یکی از هنرهای رویارویی پیروزمندانه با بحران- بالا بردن اعتماد به نفس اطرافیان- است و اینکه نشان دهیم هریک در حل مساله سهم شایسته ای دارند. (این مهارت در هنگام فعالیت های گروهی و سازمانی بسیار موثر است)

- نکته دیگر اینکه، حساب شده موضوع را کمتر از آنچه هست دشوار و مهم جلوه دهیم یا سعی کنیم از منظر فرد دیگری به موضوع نگاه کنیم. در این صورت (درگیری احساسی کم تر) می توان با درایت بیشتری با مسائل مواجه شد..." مثل خلبانی که در هنگام مواجهه با توفان یا چاه هوایی به مسافران با آرامش اعلام میکند: لطفا کمربندهای خود را ببندید، ممکن است با تکان های مختصری مواجه شویم".

این نکته ها گرچه ساده به نطر می رسند اما هنگام رویارویی با چالش ها موثر خواهد بود و شما نیز احتمالا نکته های جالب تر دیگری می توانید به موارد ذکر شده اضافه کنید

*فراموش نکنیم چالش ها همیشه بوده و خواهند بود... چاره ای جز عبور از توفان ها و چاه ها نیست...اما چگونه عبور کردن -هنر ماست-...می توان با نق زدن، خشونت و تخریب جسم و جان از آنها رد شد (احتمال موفقیت کمتر) یا می توان*با همدلی، سعه صدر (احتمال موفقیت بیشتر) و هنرنمایی تمام از آن ها گذر کرد.

طبقه بندی: ارتباط موثر،
[ 1391/03/10 ] [ 17:36 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]

با سپاس از افسانه عزیز که پیرامون"ارتباط موثر" اشاره ای  به این کتاب داشتند مناسب دیدم تا مطلبی در این خصوص  ارایه شود .

"در انتظار گودو"، اثرجاودانه ساموئل بكت، یکی از برجسته ترین آثار مكتوب نمایشى قرن بیستم به شمار می رود که در ردیف نمایشنامه های پوچی گرا قرار می گیرد. (البته جای بحث دارد ) .دو شخصیت اصلى این نمایشنامه  استراگون و ولادیمیر هستند كه براى آمدن شخصى به نام گودو انتظار پوچ و بى نتیجه اى را تجربه مى كنند. محل ملاقات استراگون و ولادیمیر با گودو بر روى تلى خاك در كنار یك درخت خشكیده است. استراگون فردى سر به هوا و بى توجه تصویر شده كه دچار حواس پرتى است و دائم حوادثى كه اتفاق مى افتد را از یاد مى برد. ولادیمیر از او دقیق تر و نسبتاً محتاط تر است. او هر بار استراگون را به صبر كردن براى آمدن گودو تشویق مى كند. سماجت این دو در انتظار دیدن فردى كه هر بار به وسیله پسرى آمدنش به بعد موكول مى شود طرح ساده اى را به نمایش مى گذارد  انتظاری مبهم را به تصویر می کشاند . آن ها گریه و دعوا مى كنند، به خودكشى فكر مى كنند، هویج مى خورند و منتظرند تا شاید گودو از راه برسد.
اما نکته جالب این است که دست به هیچ عملی در این خصوص نمی زنند وصرف با تاکید بر گفتگوهای بی ربط سعی درسپری کردن زمان دارند . اما به راستی "گودو "کیست ؟ جهت مطالعه بیشتر در این خصوص به ادامه مطلب بروید


ادامه مطلب

طبقه بندی: ارتباط موثر، معرفی (کتاب ، شخصیت )،
[ 1391/03/9 ] [ 01:38 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
خیلی  زود آموختم.
که  همه چیز را به سرعت دگرگون کنم
زمینی را که روی آن گام برمی داشتم
و هوایی را
که در آن تنفس می کردم
اکنون نیز به آرامی چنین می کنم
اما هنوز می بینم دیگران همه چیز را
برای خود می خواهند
کشتی ات را سبک بران ! سبک و آرام ور!
پس سبک و آرام رو وقتی آنان می گویند که راه زمینی پیش گیر
خوشبخت نیستی اگر همه چیز را برای  خود بخواهی
 و  خواستار چیزی باشی
که بیشتر مردم نمی خواهند.

[ 1391/03/5 ] [ 23:30 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]

با سپاس از مژگان عزیز

برگرفته شده از سایت www.isaarsci.ir

 مقدمه :

یكی از ویژگیهای انسان سالم و موفق، مهارت و توانایی برقراری ارتباط مؤثر و سازنده با دیگران است. آیا شما این ویژگی را دارید؟ كسب این مهارت مهم و ضروری در زندگی اجتماعی خیلی مشكل نیست. فقط باید بخواهید و تمرین كنید. در این نوشتار ما به هفت گام اساسی برای یادگیری این مهارت اشاره می كنیم.

گوش دادن ،صریح وصادق بودن ، همدلی و همدردی ،حفظ آرامش واحترام متقابل ، مخالفت به شیوه مناسب ، خودشناسی و افزایش آگاهی ، شناسایی افکار تحریف شده .

جهت خواندن متن کامل مقاله به ادرس زیر مراجعه کنید .

http://www.isaarsci.ir/family%20folder/familysciart4.htm 
طبقه بندی: ارتباط موثر،
[ 1391/03/5 ] [ 12:39 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

ناهید از خدایان باستانی و و نمادی از رسایی و کمال زن، فریادرَس و پشتیبان زنان است.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
href="http://www.k2cod.com">وبلاگ نویسان قالب وبلاگ وبلاگ اسکین قالب میهن بلاگ
Free Page Rank Tool