تبلیغات
جستار ناهید

جستار ناهید
هم افزایی 
قالب وبلاگ
هشتم مارس 1857، زنان کارگر کارگاه‌های پارچه‌بافی و لباس‌دوزی در نیویورک آمریکا به خیابان‌ها ریختند و خواهان افزایش دست‌مزد، کاهش ساعات کار و بهبود شرایط بسیار نامناسب کار شدند. این تظاهرات با حمله پلیس و کتک‌زدن زنان برهم خورد.سال 1907 در دوره‌ای که مبارزات زنان برای تأمین حقوق سیاسی و اجتماعی اوج گرفته بود، به مناسبت پنجاه‌مین سال‌گشت تظاهرات نیویورک در هشتم مارس، زنان دست به تظاهرات زدند. سرانجام در سال 1975 سازمان ملل هشتم مارس را به‌عنوان «روز جهانی زن» به رسمیت شناخته شد.ادامه مطلب

طبقه بندی:
[ 1390/12/20 ] [ 12:04 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]

فرهادی پس از دریافت جایزه اسکار گفت: ایرانیان بسیارى در سرتاسر جهان در حال تماشاى این لحظه‌اند. و گمان دارم خوشحال‌اند. نه فقط به خاطر یک جایزه‌ى مهم یا یک فیلم یا یک فیلمساز. آن‌ها خوشحال‌اند چون در روزهایى که سخن از جنگ، تهدید، و خشونت میان سیاستمداران در تبادل است نام کشورشان ایران از دریچه‌ى باشکوه فرهنگ به زبان مى‌آید. فرهنگى غنى و کهن که زیرگرد و غبار سیاست پنهان مانده. من با افتخار این جایزه را به مردم سرزمینم تقدیم مى‌کنم. مردمى که به همه‌ى فرهنگ‌ها و تمدن‌ها احترام مى‌گذارند و از دشمنى کردن و کینه ورزیدن بیزارند.


[ 1390/12/8 ] [ 07:26 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]

"A Separation" won the Oscar for best foreign language film on Sunday, becoming the first Iranian movie to win the honor.

Written and directed by Asghar Farhadi, the domestic drama focuses on a couple going through a divorce 

"A Separation" was regarded as the front-runner for the foreign language Oscar after sweeping the awards circuit in Europe and the United States. It also garnered an Oscar nomination for best original screenplay.

It was the second Iranian film to be nominated for an Oscar, and the first to win.

"At this time, many Iranians all over the world are watching us and I imagine them to be very happy," director Farhadi said while accepting the Oscar.

"At a time of tug of war, intimidation and aggressions exchanged between politicians, the name of their county, Iran, is spoken here through her glorious culture, a rich and ancient culture that has been hidden under the heavy dust of politics."

"I proudly offer this award to the people of my country, the people who respect all cultures and civilizations and despise hostility and resentment," he added

www.reuters.com

[ 1390/12/8 ] [ 07:16 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
کریستوفر بالس از جمله اندیشمندانی است که با تاکید بر "ذهنیت نسلی " تفاوت و گذار نسلی را از قالب دوره های زیست شناختی که معمولا 25 سال را معیار تعریف نسل قلمداد می کرد خارج نموده و به جای ان به رویکرد تحول اجتماعی وروان شناختی روی اورده است .
به اعتقاد وی تفاوت نسلی زمانی به وجود می آید که ذهنیت نسل گذشته و یا پاردایم نسل پیشین از سکه افتاده باشد و ذهنیتی متفاوت بر عرصه های مختلف اجتماعی ،هنری ،مرجع یابی ،آرمان ها وارزشها حاکم شود . به این ترتیب نسل عبارت است از مجموعه ای از انسانها که در اُبژه های نسلی با یکدیگر سهیم شده اند، یعنی کسانی که از اُبژه های معینی برخوردار شده، آن اُبژه ها را به خوبی درک کرده اند و در نتیجه اکنون به آهستگیْ بینشی درباره واقعیت اجتماعی برای خود به وجود می آورند. اُبژه های نسلیْ آن پدیده هایی هستند که برای ایجاد حسِ هویتِ نسلی به کار می بریم. این اُبژه ها چه بسا توسط نسلهای قبلی نیز استفاده شده باشند، اما برای آنان حکم چارچوب شکل دهنده یک نسل را نداشته اند؛ حال آنکه، برای کودکانی که بعدها در سنین جوانی با تجربه کردن این اُبژه ها به نحوی ناخودآگاهانه احساس همبستگی {نسلی} می کنند، چنین حکمی را دارند.وقتی دوره شکل گرفتن نسل خود را به یاد می آوریم، هریک از ما می تواند ترانه ها، اشخاص و رویدادهایی را که با دوره و زمانه خودمان تداعی می کنیم، به دقت به یاد آوَرَد. اُبژه های نسلی به ذهن کمک می کنند تا خاطرات گذشته را به یاد آوریم؛ به عبارت دیگر، هر اُبژه نسلی بخشی از تجربه ما از دوره و زمانه مان را در خود نگه می دارد، اما این اُبژه ها خصوصیت فردی ندارند، یعنی برداشتی را که از دوره نسلِ خودمان داشته ایم برای ما بازمی آفرینند. از این لحاظ، اُبژه نسلی با سایر اُبژه هایی که نقش یادآورنده دارند (مانند خاطراتمان از خانه ها یا شهرهایی که قبلاً در آنها زندگی کرده ایم، یا خاطراتی که از اعضای خانواده مان داریم)، متفاوت است.


ادامه مطلب

طبقه بندی: شکاف نسل ها،
[ 1390/12/6 ] [ 16:32 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
 توجه به معادل انگلیسی  برخی واژگان مطالعات نسلی می تواند در تبیین بهتر این پدیده کمک شایانی نماید .اگر کسی معادل پارسی بهتری برای این کلمات داشت لطفا پیشنهاد بدهد .
Separation of Generation : گسست نسلی
Generation Gap :شکاف نسلی
Generation Contradiction : تعارض نسلی
Difference Generation : تفاوت نسلی  طبقه بندی: شکاف نسل ها،
[ 1390/12/6 ] [ 16:22 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
شماره 2584 روزنامه دنیای اقتصاد 3/12/90 مقالات بسیار جالبی در مورد تحلیل جنسیتی بازار کار ارایه داده است .من که بسیار لذت بردم و توصیه می کنم مطالعه کنید . از لینک زیر می توانید برای استفاده از نسخه الکترونیکی استفاده کنید . یادآوری کنم که مقالات تنها در سطح تحلیل مفید هستند ولی در ارایه راهکار حرفی برای گفتن ندارند .
http://www.donya-e-eqtesad.comطبقه بندی:
[ 1390/12/3 ] [ 09:57 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

ناهید از خدایان باستانی و و نمادی از رسایی و کمال زن، فریادرَس و پشتیبان زنان است.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
href="http://www.k2cod.com">وبلاگ نویسان قالب وبلاگ وبلاگ اسکین قالب میهن بلاگ
Free Page Rank Tool