تبلیغات
جستار ناهید

جستار ناهید
هم افزایی 
قالب وبلاگ
با سپاس از مژگان عزیز  این مطلب نتیجه یک تحقیق در خصوص شکاف نسل ها ست . از انجا که شاخص سازی وکمی کردن یک مفهوم کیفی به درک ابعاد مختلف آن کمک بسیار می کند خواندن این مقاله را به همه دوستان پیشنهاد می کنم .برای خواندن اصل مقالهاینجا کلیک نمایید .طبقه بندی: شکاف نسل ها،
[ 1390/10/29 ] [ 18:11 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
فیلم سینمایی «جدایی نادر از سیمین» به کارگردانی اصغر فرهادی در شصت و نهمین دوره جوایز سالانه گلدن گلوب جایزه بهترین فیلم خارجی‌زبان را دریافت کرد. 

مراسم این دوره جوایز گلدن گلوب یکشنبه شب (دوشنبه صبح به وقت ایران) در هتل بورلی هیلز برگزار شد. 

«جدایی نادر از سیمین» که به نمایندگی از ایران در اسکار 84 حضور دارد در بخش گلدن گلوب فیلم خارجی‌زبان پیروز شد. برای اولین بار است فیلمی از سینمای ایران این جایزه را دریافت می‌کند.

اصغر فرهادی به همراه پیمان معادی روی سن حاضر شد و پس از دریافت جایزه گفت: «وقتی به اینجا می‌آمدم داشتم فکر می‌کردم چه بگویم. خواستم از پدر و مادرم تشکر کنم، از همسر مهربانم، از فرزندانم، اما اینجا می‌خواهم از مردمم حرف بزنم. آن‌ها مردم دوست‌داشتنی هستند.»

فیلم آمریکایی و بوسنیایی‌زبان «در سرزمین خون و عسل» به کارگردانی آنجلینا جولی، «گل‌های جنگ» ژانگ ییمو از چین، «پسری با دوچرخه» ساخته ژان پی‌یر و لوک داردن از بلژیک و فیلم اسپانیایی «پوستی که در آن زندگی می‌کنم» به کارگردانی پدرو آلمودوار رقبای «جدایی نادر از سیمین» در بخش بهترین فیلم خارجی‌زبان بودند. 


طبقه بندی: معرفی (کتاب ، شخصیت )،
[ 1390/10/26 ] [ 10:52 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]

اسم این  وام «دوباره» است؛ چون قرار است در شروع زندگی مجدد، به آدم‌هایی که تازه از همسرشان جدا شده‌اند، کمک کند. علتش هم این است که طلاق‌گرفتن در ژاپن هزینه‌های کمرشکنی دارد؛


ادامه مطلب

طبقه بندی:
[ 1390/10/21 ] [ 17:24 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
با سپاس از مژگان عزیز 
قمر الملوک وزیری به روایت مرتضی خان نی داوود


ادامه مطلب

طبقه بندی: معرفی (کتاب ، شخصیت )،
[ 1390/10/21 ] [ 14:52 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
 فرهنگ و تعهد ( پژوهشی درباره شکاف نسل ها )
   مارگارت مید
نویسنده در این اثر بر آن است تحولات زیست و زندگی انسان جدید را در قیاس با شیوه‌های زندگانی كهن نشان دهد. وی جوامع گوناگون امروز را در حال گذر به دنیای مدرن، بررسی می‌كند، این جوامع، جوامعی هستند كهن‌سال‌گرا، هم‌سال‌گرا و جوان‌گرا. بر این اساس، دنیای مدرن، دنیای جوامع جوان‌گرا و دنیای دگرگونی‌های بنیادین هر روزینه است. نویسنده‌ با طرح سه مبحث گذشته، حال و آینده، مساله‌ی شكاف نسل‌ها را نشان می‌دهد. وی خاطرنشان می‌كند: "بحران كنونی [تمدن] ما به تناوب، به سرعت گرفتن فزاینده‌ی تغییر، فروریزی خانواده، زوال سرمایه‌سالاری، پیروزی فن‌آوری بی‌روح و در زمینه‌ی انكار كلی به شكست نهایی نظام سیاسی اسناد داده شده است. در پس این اسناد‌ها ستیزه‌های بنیادی‌تری هست بین كسانی كه برای آن‌ها عصر كنونی چیزی عرضه نمی‌كند جز تقویت فرهنگ "جوان‌گرای" موجود كه در آن هم‌سالان بیش از همیشه در مقام سرمشق با معنای رفتار، جانشین پدر و مادرها می‌شوند و كسانی كه باور دارند ما در واقع وارد مرحله‌ی كاملا جدید تطور فرهنگی می‌شویم... اگر باید فرهنگی "جوان‌گرا" بنیاد كنیم كه در آن گذشته كارآ و سودمند باشد، نه مخرب و دست و پاگیر، جای آینده را باید عوض كنیم. در این جا بار دیگر ما می‌توانیم نشانی‌هایی از جوانانی كه گویا خواهان واقعیت یافتن بی‌درنگ "شهرهای آرمانی" هستند به دست آوریم. آن‌ها می‌گویند: "آینده همین دم است" این سخن نامعقول و تهورآمیز می‌نماید، و در برخی مطالباتی كه پیش می‌كشند به طور تام و تمام نمی‌تواند واقعیت پیدا كند، اما باز در این جا فكر می‌كنم آن‌ها راهی به ما نشان می‌دهند تا اندیشه‌ی خود را صورتی تازه بخشیم. ما باید آینده را هم‌چون كودكی دنیا نیامده و در شكم مادر، در جامعه‌ای از مردان و زنان و كودكان، در میان خود، جای دهیم كه هم‌اكنون این‌جاست. باید او را خوراك داد، دستگیری و حمایت كرد، كودكی كه هم‌اكنون نیازمند چیزهایی است كه اگر ما پیش از زاده شدن او برای آن‌ها آمادگی نیافته‌ باشیم، بسیار دیر خواهد شد. از این رو همان‌طور كه جوانان می‌گویند: "آینده همین دم است"."طبقه بندی: شکاف نسل ها،
[ 1390/10/19 ] [ 10:12 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]


دوباره زیستن را از عقاب بیاموز

عقاب می تواند ۷۰ سال زندگی کند اما پس از ۴۰ سال باید ۱۵۰ روز دردناک را تحمل کند تا بتواند به زندگی خود ادامه دهد و گرنه باید مرگ را انتخاب کند.
عقاب ها قادرند تا ۷۰ سال زندگی کنند اما لازمه این مدت زمان طول عمر صبر و تلاش برای بقا است .
عقاب به ۴۰ سالگی که می رسد چنگالهای بلند و انعطاف پذیرش دیگر نمی توانند طعمه را گرفته و نگاه دارند، نوک بلند و تیزش خمیده و کند می شود، شهبالهای کهن سالش بر اثر کلفت شدن پرها به سینه اش می چسبند و پرواز برایش دشوار می شود. آنگاه عقاب می ماند و یک دو راهی :

اینکه بمیرد و یا اینکه یک روند دردناک تغییرات را برای ۱۵۰ روز تحمل کند. این روند مستلزم آن است که به قله یک کوه پرواز کرده و آنجا بنشیند، در آنجا نوک خود را به صخره ای می کوبد تا آنجا که کنده شود، پس از آن منتظر می ماند تا نوک جدیدی به جای آن بروید.
بعد از آن چنگالهایش را از جا در می آورد تا چنگال جدیدش دربیاد.
پرهای جدید عقاب پس از گذشت پنج ماه از کندن پرهای کهنه اش دوباره در می آید و عقاب پرواز تولد مجدد را انجام می دهد و مدتها زندگی خواهد کرد ، برای ۳۰ سال دیگر...
سایت آفتاب

[ 1390/10/18 ] [ 12:24 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
در تحلیل علت ایجاد شکاف یا تفاوت بین نسلها دو نظریه پرداز به نام "مانهایم " و "بوردیو " مطالب جالبی را عنوان کردند . این نوشته قسمتی از مقاله خانم قیصری است که در سایت نشریه جامعه شناسی آمده است و مژگان عزیز آن را در اختیار وبلاگ گذاشت . لینک متن کامل مقاله در بخش  نظرات گنجانده خواهد شد .
ریشه یابی  پدیده ی شكاف نسلی در جوامع پیچیده و پر تحول معاصر  با دو رویكرد موجود  انجام گرفت.  بنا بر رویكرد نخست وقایع تاریخی مهم كه در حكم حوادث نسل ساز عمل می كنند ، شرایط تازه ای را برای یك گروه نسلی به وجود می آورند كه تجربه زندگی در ان شرایط  و فضای خاص اجتماعی – تاریخی ، ارزش هایی را برای انها برجسته می سازد  كه در برداشت مانهایمی آن ، جنبه ایدئولوژیك و آرمانی نیز برای آن نسل پیدا كرده  و محور زندگی آتی آنها  قرار می گیرد. ؛ تا آنجا كه تفسیر حوادث بعدی حیات و رفتارهای انان نیز بر پایه ارزش های قبلی قرار می گیرد. نتیجه چنین وضعی ،  چیزی جز دوام تعارضات نسلی در جوامع و نظام های اجتماعی نخواهد بود.  و تعارض بین نسل ها را اجتناب ناپذیر  می داند.ا
ما  رویكرد تضاد ساختاری بوردیو  ، تعارض نسلی را از سطح اندیشه و ایدئولوژی به سطح منافع و منابع و موقعیت عینی نسل ها انتقال می یابد كه قابل چون و چرا و تغییر و تعدیل است ؛ زیرا تضاد نسل ها  را نتیجه توزیع نا متعادل در حوزه ی ثروت و قدرت  و انحصار منابع و سرمایه های مختلف  مادی و نمادین در دست نسل در صحنه می باشد.
 به عبارت دیگر مانهایم علت را گسست نسلی در پی تغییرات فرهنگی شدید می داند. وبوردیو به  برخورداری  یا محرومیت از امكانات و فرصت های موجود اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی  را ریشه شكاف نسل ها می داند.  یعنی مسئله اصلی بین نسل ها ، توزیع نابرابر سرمایه های مختلف به
ویژه در دو حوزه قدرت وثروت  ، بین نسل ها در میدان های مختلف  است كه سر منشا تعارضات مشاهده شده ی دیگر از جمله تعارضات فرهنگی میان انهاست.

ادامه مطلب

طبقه بندی: شکاف نسل ها،
[ 1390/10/18 ] [ 11:45 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]

حتما شما هم بارها این عبارت را شنیده اید یا خود استفاده کرده اید که  بچه های امروزی خیلی با ما فرق دارند، شکاف  عجیبی بین ما و نسل امروزی وجود دارد، نسل امروز به هیچ  چیز پایبند نبوده واحترامی برای ارزش ها  قایل نیست. معمولا هم در انتهای این مباحث گریزی به گذشته زده می شود و حضار به یاد آن ایام تاسف خورده وسری تکان می دهند.  اما آیا اختلافی که بین ما به عنوان نسل قبل وجوانان به عنوان نسل امروزی وجود دارد پدیده ای  نوظهور است ؟آیا این تفاوتها  را می توان شکاف نسل نامید؟ادامه مطلب

طبقه بندی: شکاف نسل ها،
[ 1390/10/10 ] [ 10:36 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
اگرکار نکند احساس بی حوصلگی و پوچی می کند؛ در خانه، مهمانی و مسافرت فکر و ذکرش، کار و وظایف کاری است. از هیچ چیز به اندازه کار لذت نمی برد. خانواده، اقوام و دوستانش از زیاد کار کردن او شاکی و دلخور هستند اما چاره ای ندارد اگر کار نکند غمگین و بی حوصله است»
ادامه مطلب

طبقه بندی:
[ 1390/10/8 ] [ 03:06 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
اعتیاد به کار چیست ؟ آیا معتاد به کار همان فرد پرکار است؟ ریشه روانی گرایش اعتیاد گونه به کار چیست؟ آیا اعتیاد به کار یک ارزش است ؟ آیا من یک معتاد کار هستم ؟
.


ادامه مطلب

طبقه بندی:
[ 1390/10/8 ] [ 01:44 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

ناهید از خدایان باستانی و و نمادی از رسایی و کمال زن، فریادرَس و پشتیبان زنان است.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
href="http://www.k2cod.com">وبلاگ نویسان قالب وبلاگ وبلاگ اسکین قالب میهن بلاگ
Free Page Rank Tool