تبلیغات
جستار ناهید

جستار ناهید
هم افزایی 
قالب وبلاگ
دیروز یکشنبه 21 آذر فرصتی پیش آمد تا در مراسم بزرگداشت سالروز نجات آذربایجان شرکت کنم. این مراسم به همت جناب دکتر هوشنگ طالع و بانو ویدا صارمی وسایر میهن دوستان برگزار شد . مهمترین وجالب ترین نکته این جلسه معرفی کتاب "فراز وفرود فرقه دموکرات دموکرات آدز بایجان " نوشته جمیل حسنلی وترجمه منصور همامی  که در 252 صفحه توسط نشر نی به چاپ رسیده است  ، بود . در این روزهایی که شعارهای عجیب وغریب تعداد محدودی  تماشاگر در استادیوم ازادی هنگام بازی استقلال وتراکتور سازی تبریز از سوی ایرانیان محکوم شد خواندن مطالبی در باب واقعیت های شخص پیشه وری وجریان تجزیه اآذربایجان خالی از لطف نیست .
با فروپاشی شوروی نه‌فقط بخش مهمی از مضامین و مسائل تاریخی مربوط به این دوره که تا پیش از آن به‌دلیل اختناق حاکم بر اتحاد شوروی امکان طرح و بحث نداشتند، از نو مورد توجه و بررسی قرار گرفتند، بلکه با گشایش آرشیوهای محرمانه‌ی شوروی، اسناد و مدارک مهمی در دسترس پژوهشگران قرار گرفت که در روشن‌کردن این مضامین و مسائل مؤثر واقع شد. بحران آذربایجان در سال‌های پایانی جنگ دوم جهانی، یعنی نقش شوروی در تشکیل یک حکومت خودمختار در آذربایجان، چگونگی تبدیل این واقعه به یکی از نخستین صحنه‌های رویارویی شرق و غرب و بالاخره تحولاتی که به لزومِ پایان‌دادن به این ماجرا منجر شد یکی از این مضامین و مسائل تاریخی است که اینک به نحوی جدّی و اساسی مورد بررسی قرار گرفته است.
در این کتاب که آن را گزارشی مرحله به مرحله و مستند از سرگذشت آذربایجان از روز هجوم واحدهای نظامی ارتش سرخ بدان سامان در شهریور ۱۳۲۰ تا اندک‌زمانی بعد از خروج واحدهای مزبور از خاک ایران در بهار ۱۳۲۵ نیز می‌توان توصیف کرد، محور اصلی بحث به چگونگی فراز و فرود فرقه‌ی دموکرات آذربایجان اختصاص دارد.طبقه بندی: معرفی (کتاب ، شخصیت )،
[ 1395/09/23 ] [ 01:59 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

ناهید از خدایان باستانی و و نمادی از رسایی و کمال زن، فریادرَس و پشتیبان زنان است.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
href="http://www.k2cod.com">وبلاگ نویسان قالب وبلاگ وبلاگ اسکین قالب میهن بلاگ
Free Page Rank Tool