تبلیغات
جستار ناهید

جستار ناهید
هم افزایی 
قالب وبلاگ


بحث کارآفرینی زنان در ایران طی سال‌های اخیر بسیار مطرح شده است و به زمان حال باز نمی‌گردد. بوده و هستند زنانی که بدون هیچ پشتوانه‌ای دست به انجام کارهای بزرگ زده و به موفقیت‌های چشمگیری دست یافته اند. اینکه کارآفرینی و اشتغالزایی دو مفهوم متفاوت‌اند یانه، موضوع مورد گفت وگوی ما با زهرا رهایی یکی از زنان کارآفرین کشور است که در ادامه می‌خوانید:

 

 

خانم رهایی، از چگونگی آغاز فعالیت‌هایتان بگویید.

تحصیلات دانشگاهی ام را در رشته فیزیك جامدات آغاز كردم و بعد در رشته اقتصاد تا مقطع دكترا ادامه دادم. ١٥سال در دانشگاه تدریس می‌كردم اما این شغل كه شاید برای بسیاری بهترین باشد، هرگز مرا ارضا نمی‌كرد. من همیشه به دنبال راهی برای كاربردی كردن نتایج نظریه‌ها بودم و احساس می‌كردم حلقه مفقوده ای وجود دارد كه درك آن به فهم بهتر دانش اقتصادی كمك می‌كند. من این گمگشته را در ایجاد كسب و كار یافتم.  پس از آن چندسال درسمت مشاور و معاون چند شركت به طورنیمه وقت مشغول کار شدم و تجربه عملی از سر گذراندم. تجارب حاصل از همین تصمیم بود که نقطه شروع كسب و كارم شد. برخلاف محیط کار قبلی، در فضای جدید با محیط عدم اطمینان و پر ریسكی مواجه شدم كه میل به ایجاد كسب و كار را در من بر انگیخت و در نهایت به تاسیس شركت ناوك شیمی پخش منجر شد. در این شرکت ابتدا قرار بود تنها به تامین و توزیع مواد اولیه شیمیایی صنایع بسنده كنیم، ولی وجود پتانسیل‌های صادراتی در بخش مواد شیمیایی و جهت گیری‌های دولت در حمایت از طرحهای دانش‌بنیان مجموعه را به سمت تحقیق و تولید محصولات نانو سوق داد .

كارآفرینی زنان در جامعه را چگونه ارزیابی می‌کنید ؟ به نظر شما زنان در این عرصه با چه چالش هایی مواجه اند؟

موضوع كارآفرینی زنان در ایران را به دو بخش باید تقسیم كرد. بخش اول به چالش‌های موجود در فضای كسب و كار کشور و اكوسیستم كارآفرینی برمی‌گردد كه هر فعال اقتصادی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و با شاخص‌های گوناگون ارزیابی و رتبه‌بندی می‌شود. اما بخش دوم عواملی است كه میزان مشاركت اقتصادی زنان كارآفرین را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در سالهای اخیر افزایش تعداد زنان دانشگاهی و تحصیلكرده و حضور آنان در مراكز تحقیقاتی پتانسیل خوبی برای بهبود سطح كارآفرینی زنان فراهم كرده است. در این راه تقویت خودباوری در زنان بسیار مهم است كه با ایجاد الگوهای نقش، تقویت تشكل‌های زنان كارآفرین و به كارگیری آنان در عرصه‌های مدیریتی ممكن می‌شود.

اهمیت تقدیرنامه هایی نظیر جایزه زنان کارآفرین از سوی اتحادیه اروپا را که اخیرا برگزار شده در چه مواردی می‌دانید؟

همان طور كه اشاره شد، ایجاد الگوهای نقش گام مهمی در تقویت خودباوری در زنان دارد. متاسفانه در ایران گروه زنان كارآفرین و صاحبان كسب و كار كمتر مطرح می‌شوند. در كتابهای درسی و داستانی و حتی در سریال‌های تلویزیونی تقشی برای این گروه زنان در نظر گرفته نمی شود. در این شرایط ایجاد فضایی كه به واسطه آن زنان ایرانی صاحب كسب و كار فرصت مطرح شدن داشته باشند، بسیار ارزشمند است. این برنامه همچنین در بهبود تصویر جامعه جهانی از قابلیت‌های زنان ایرانی نقش بسزایی داشته است. به پیشنهاد شركت كنندگان و به همت نهاد برگزار كننده، طرح‌های خوبی در جهت تبادل تجربیات زنان كارآفرین ایران و اروپا و نشست‌های مشترك آموزشی در دست بررسی و اقدام است.

از دیدگاه شما تفاوت اشتغالزایی و كارآفرینی چیست ؟

اشتغالزایی می‌تواند یكی از دستاوردهای كارآفرینی باشد ولی فعالیت كارآفرینانه الزاما منجر به اشتغالزایی نمی شود. كارآفرینی فرایند درك و شناسایی فرصت، ارزیابی و بهره برداری از این فرصت است كه به ایجاد یك كسب و كار سودآور منجر می‌شود. نوآوری و تغییر رفتار عوامل بازار و در نهایت ایجاد یك كسب و كار در تحقق مفهوم كارآفرینی موثر است. كارآفرینی را باید به مثابه یك مدل توسعه اقتصادی خوانش كرد. به همین دلیل مفهومی بسیار گسترده تر از اشتغالزایی دارد. عدم توجه به فهم درست از مقوله كارآفرینی و برداشت‌های نادرست و سلیقه‌ای از آن باعث شده تا سیاستگذاری در این زمینه دستاوردهای موفقی نداشته باشد و مانند وصله ای ناجور بر بدنه اقتصاد باشد.


برچسب ها: زهرا رهایی، ناوک شیمی پخش،
[ 1395/09/5 ] [ 23:17 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

ناهید از خدایان باستانی و و نمادی از رسایی و کمال زن، فریادرَس و پشتیبان زنان است.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
href="http://www.k2cod.com">وبلاگ نویسان قالب وبلاگ وبلاگ اسکین قالب میهن بلاگ
Free Page Rank Tool