تبلیغات
جستار ناهید

جستار ناهید
هم افزایی 
قالب وبلاگ
چند وقتی است که به واسطه کتاب جنابقاسم کاکایی در اندیشه های ابن عربی ، اکهارت و نظریه وحدت وجودشان غوطه ور شده ام . انگار تعمدی دارم که این کتاب را مزمزه کنم . از نظر ابن عربی ، ان قوه ای که ورای عقل است همان قوه خیال است .کارش دیدن وشنیدن ، لمس کردن واستشمام آن چیزی است که در عالم حس فیزیکی با حواس پنج گانه قابل درک نیست و عقل هم نمی تواند به فهم آن نایل شود .
خیال همان فضایی است که از ضدین عقل خبری نیست . در واقع فضایی که جمع ضدین در ان محال نیست . با عقل تنها می توان گفت خدا واحد است اما با خیال می توان دریافت این واحد چگونه در کثرت هم معنا دارد .
شان خیال این است که چیزی را که تجسد ندارد تجسد ببخشد .قوه ای که چیزی را که از نظر عقلی محال است انچنان محسوس می کند که آن را با چشم ببینی . خیال واسط وبرزخ بین دو حقیقت است و خصوصیت آن دو را در خود جمع می کند .
" هر دو امری که مجاور یکدیگر قرار می گیرند محتاج برزخی هستند که عین هریک از ان دو نباشد و در عین حال ، قوه هر کدام را داشته باشد ".ما بین دوسط طیف هستیم یکسو وجود مطلق و سوی دیگر عدم .هستی ونیستی . خیال جایی است بین این دو ...
به نظر من عاشق چاره ای ندارد تا به خیال باور داشته باشد .به برزخی بین هستی ونیستی معشوق . برای همین در این فضا پای استدلالیان چوبین است .اصلا بهانه ای برای استدلال نیست تناقضی نیست ..همه چیز در جای خودش است .....عشق بی باورمندی به خیال راهی به جز عدم ندارد .این اغاز تعریفی از نهیلیسم یا پوچ انگاری
ما را به جز خیالت  فکری دگر نباشد
بر هیچ کس خیالی زین خوبتر نباشد


[ 1394/05/19 ] [ 12:20 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

ناهید از خدایان باستانی و و نمادی از رسایی و کمال زن، فریادرَس و پشتیبان زنان است.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
href="http://www.k2cod.com">وبلاگ نویسان قالب وبلاگ وبلاگ اسکین قالب میهن بلاگ
Free Page Rank Tool