تبلیغات
جستار ناهید

جستار ناهید
هم افزایی 
قالب وبلاگ
پیرس را خیلی دوست دارم . از اندیشمندان مکتب پراگماتیسم یا عملگرایی است . اگر چه با وجود کسانی چون دیویی ، مید و جیمز این علاقه مندی عجیب به نظر بیاد . این نوشته توضییح همین احساس است .
انطور که در موردش گفته شده  در سال1839 میلادی به دنیا امده و با اینکه بسیار باهوش و با مهارت بود ولی هرگزنتوانست ازشرایط موجود برای شهرت خودش استفاده کند . او را انسانی  به شدت منزوی معرفی کردند که هیچگاه در محافل دانشگاهی و یا فرهیختگی برجسته نشد اگر چه اندیشه های عمیقش بنیان مکتبی را ساخت که هنوز هم حرفی برای گفتن دارد .
داشتم به این فکر میکردم کسی که در جهان به شدت مکانیکی و سیطره علم تجربی به ناگاه قد علم می کند و طبیعت را یک بی تعینی عینی میداند ( در مقایل نظم علوم طبیعی ) و جهان را یک موجود زنده فرض می کند چگونه می تواند منزوی باشد . حتی فکر به این اندیشه که جهان پویاست و همانند کودکی که رشد دارد تغییر می کند هم محرک است برای تعامل برای همبالی (واژه استاد خاکی ) . همین باعث شد تا بیشتر در ارا او عمیق شوم تا انجا که به تعریفش از عقیده رسیدم . ما به چیزی عقیده داریم چون از شک در هراسیم چون این ثبات و ارامش می اورد وذهن هم تمایل به همسان سازی همه چیز وشبیه سازی دارد . شک نا ارامی و عدم استقرار دارد . عقیده باعث میشودتا جزم گرا شوی و عقیده ات را به زور بر دیگران تحمیل کنی .
این جزم گرایی وقتی شکل کلی پیدا کرد حالا می شود نظام سلطه بر جامعه بر بشریت .دولت استبداد نمونه ای از این جزم گرایی است . تا اینجا کسی حرفی ندارد و بلاشک این دو روش را تایید نمی کند .
اما اوج کار پیرس انجا ست که گفتگو و جدل و بحث با هدف متقاعد سازی ر ا هم نفی می کند . به اعتقاد او این هم شیوه ای از جزم گرایی است . این  حرف کسی نیست که در فضای پست مدرن از پلورالیسم و تکثر حرف می زند . پیرس می گوید گرچه این رو بسی معقول تر از سایر روشها ست اما به همان میزان نا موفق است .
پس راه چهارم چیست ؟ انچه پیرس به ان اشاره دارد این است که انچه در بیرون ما ست و اشیا و پدیده های خارج از ما را "مستقل از عقاید ما در باره ان ها " به نظاره بنشینیم . این اوج کار پیرس است که شاید رگه های ان در لویناس هم هست . همان دیگری ....
##########
این روزها کمتر از گذشته حال و حوصله گفت و گو ( به زعم پیرس رفتار از نوع سوم )رادارم . در این میان همه اینگونه مرا داوری می کنند که منزوی شده ام یا افسرده ویا.... اما من هیچکدام از این حس ها را ندارم وبرعکس از این شرایط دیدن دیگران مستقل از عقیده خودم لذت می برم اما انگار ما ادمها به جدل و متقاعد سازی خو کرده ایم . زندگی امان و هویتمان را به این پیوند زده ایم . مهارتی که مطمینا ریشه در فرهنگ همدلانه ندارد .

پیرس را درک می کنم  با اینکه صد سال قبل از من میزیسته ...روحش شادطبقه بندی: خود شناسی،
[ 1394/04/8 ] [ 15:53 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

ناهید از خدایان باستانی و و نمادی از رسایی و کمال زن، فریادرَس و پشتیبان زنان است.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
href="http://www.k2cod.com">وبلاگ نویسان قالب وبلاگ وبلاگ اسکین قالب میهن بلاگ
Free Page Rank Tool