تبلیغات
جستار ناهید

جستار ناهید
هم افزایی 
قالب وبلاگ
هنوز خوب در صندلی جا نگرفته بودم که با جیغ مسافر عقبی از ماشین زدم بیرون . راننده  که خودش هم کم وبیش رنگش پردیده بود گفت :"چیزی نبود زنبور عسله . بشینید بریم ." تو راه داشتم به زنبور عسل فکر می کردم . نمی دانم چرا هر وقت صحبت این موجود دوست داشتنی به میان می آید یاد بیت مگسان گرد شیرینی می افتم . این هم یکی از هنرهای ذهن ناآرام من است که بین اجزای بی ربط دنبال ارتباط منطقی هستم . البته این بار زیاد هم بی ربط نبود بهر حال بین شیرینی و عسل وزنبور ربط وجود دارد .اما چرا مگس !
بگذریم . کمی که جلو تر امدیم هر کس شروع کرد به خاطره ای گفتن در باب زنبور گزیدگی ، انواع زنبورها ، رابطه بین قزوین و زنبور . در این میان یک اشاره ای توجه ام را جلب کرد .یکی از دوستان که ظاهرا دانشجوی معماری هم بود از قدرت عجیب زنبور های عسل در معماری موم و چگونگی طبق بندی آن مطرح کرد .
قبلا از ویژگی ذهنم برایتان گفتم . این بار رفتم به عصر حجر و انسان اولیه .به این فکر کردم که این انسان بدبخت چندین قرن و هزاره زحمت کشید تا به این معماری نیم بند برسد .چقدر هزینه کرد تا بفهمد چگونه خانه بسازد ؟ هنوز نفهمیده چرایی داشتن خانه چیست ؟ باور نمی کنید نگاهی به دادگاههای خانه و خانواده و ارا فلاسفه بزنید . بگذریم .... این اشرف مخلوقات  ظارها بسیار ضعیف تر از سایر مخلوقات به لحاظ غریزی بود ه که نتوانسته جز با تجربه به این مهارت خانه سازی برسد .آیا حکمتی در این نهفته بود ؟
بعضی از فلاسفه برای اینکه چیستی انسان را توصیف کنند سعی می کنند تا او را از سایر موجودات جدا کنند . در چارچوب مدل بلوم یکی از راههای فهم چیزی مقایسه ان با سایر چیزها ست . انسان همیشه بین دو حد حیوانی والهی قرار دارد .پس با مقایسه با هر کدام از دو سر طیف می شود به فهمی از انسان رسید .
یکی از وجوه افتراق اسنان و حیوان هم همین دامنه غریزه است . بررسی رفتارهای حیوانات نشان می دهد که آنها در قوه غریزه به مراتب جلوتر از انسان هستند و همین زندگی انها را راحتتر کرده است . در حالیکه انسان باید با فعالیت های فکری خود همه چیز را درک ، کشف کند و بعد سازه ای برای مقابله با شرایط موجود ارایه دهد .
همین است که  به تعبیر لاندمان انسان "مخلوق خلاق " است .

رسیدیم میدان آزادی و من با لبخندی از ماشین پیدا شدم . فکر کنم بعد از این به جای مگس یاد "لاندمان "بیفتم .شما چطور ؟


[ 1394/02/6 ] [ 13:40 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

ناهید از خدایان باستانی و و نمادی از رسایی و کمال زن، فریادرَس و پشتیبان زنان است.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
href="http://www.k2cod.com">وبلاگ نویسان قالب وبلاگ وبلاگ اسکین قالب میهن بلاگ
Free Page Rank Tool