تبلیغات
جستار ناهید

جستار ناهید
هم افزایی 
قالب وبلاگ

فقط وقتی می توانی بفهمی که چرا این قدر حالت بد است که برای احساست نامی پیدا کرده باشی .  نام این احساس را من گیجی گذاشتم ."گیجی ناشی از فهم "

همیشه فهم چراغی بود که باعث روشن شدن زوایای پنهان یک موضوع می شد ولی این بار فهم یک واقعیت باعث شد تا گیج شوم .اما چگونه است که فهم گیجی به همراه می آورد ؟

وقتی می گویی من مطلب دیگری یا واقعیتی را فهم کردم یعنی آن را ازآن خود کردی . فهم به معنای تکرار مطلب فرد مقابل یا تعریف مجدد یک رخداد نیست .فهم به شدت به فردیت فهم کننده وابسته است .

وقتی شما چیزی را  فهم می کنید مولفه ای را به نظام باورهایتان وارد می کنید. بعد این باور جدید یا دریافت جدید می تواند در تقابل با باورهای قبلی قرار بگیرد که در این صورت دچار گیجی می شوید تا وقتی که یکی از باورهای متضاد دور ریخته شود، یا باورها به نوعی در کنار هم تعدیل و سازگار شوند ویا بپذیری که این دو باور متضاد به جانت بنشیند  .

اما حتی اگر این دریافت جدید با باورهای قبل سازگار باشد هم دچار گیجی می شوید چون الویت بندی باورها را برهم می زند .البته که جنس گیجی این دو با هم فرق می کند .اولی به مراتب عمیق تر و عبور از ان سخت تر است و دومی راحت تر .

  درهمه این احوالات مجبوری خودت را نقد کنی . خود انتقادی از همین جا آغاز می شود .در واقع همزمانی فهم و خود انتقادی است که در انتها ترکیب باورهای ادم را به هم می زند . پس تا خود انتقادی نکنی نمی توانی ادعا کنی چیزی را فهم کرده ای .

خودانتقادی هم با خود زنی فرق می کند . خود انتقادی یعنی درک اینکه تو ادمی هستی با یکسری باورها وحالاخودت را در معرض فهم واقعیت جدید قرار داده ای  اما خود زنی و ازار دادن خود یعنی صلب پنداشتن اندیشه ، یعنی این که ادم را فاقد شعور و احساس فرض کردن یعنی ماشین دیدن آدم .

وقتی شازده کوچولو می گوید تو در مقابل اهلی کردن ادمها مسوولی یعنی همین . یعنی باید بدانی که کلام وتوصیه تو فهم جدیدی در دیگری ایجاد می کند و نظام باورهایش را برهم می زند و اگر شانس بیاوری وطرف اهل خود زنی نباشد وخود انتقاد باشد حداقل تا مدتی دچار گیجی می شود تا نظام باورهایش دوباره ساماندهی شود . در غیر این صورت چراغ های رابطه روشن نمی ماند .

امروز به فهم جدیدی از ایه الم نشرح لک صدرک رسیدم . یعنی تو مسوولی پس سینه ات را فراخ کن ..هم مسوول خودت وهم مسوول دیگری


[ 1393/06/5 ] [ 07:36 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

ناهید از خدایان باستانی و و نمادی از رسایی و کمال زن، فریادرَس و پشتیبان زنان است.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
href="http://www.k2cod.com">وبلاگ نویسان قالب وبلاگ وبلاگ اسکین قالب میهن بلاگ
Free Page Rank Tool