تبلیغات
جستار ناهید

جستار ناهید
هم افزایی 
قالب وبلاگ
امروز برحسب اتفاق در مثنوی و دفتر دوم بیت 2426 به ابیاتی برخورد کردم که توجه ام را جلب کرد .در این ابیات مولانا با استادی تلاش میکند که مراتب علم را به تصویر کشد . اما نکته ای که برای من بسیار جالب بود واژه "خرد" بود که پیشتر از این در شاهنامه فردوسی بارها شنیده بودم و انتظار نداشتم در مسیر عاشقی هم به کار آید .
علم تقلیدی و تعلیمی است آن     کز نفور مستمع دارد فغان
علم گفتاری است ان بی جان بود          عاشق روی خریداران بود
بسیار بیت مهمی بود .تعداد مخاطبین زمانی است که قرار باشد علم وارداتی که از بیرون بر ما اعراض شده را به دیگری ارایه کنیم . یاد ایام عید افتادم ورفتاری که به نوعی در تعلیم علم هم انعکاس می یابد.وقتی مبلمان را عوض می کنیم یا دکوراسیون را عشق دیده شدن ان توسط دیگران هیجان زیادی برای ما دارد برای همین سعی میکنیم حتی الامکان مهمانان زیادی به منزل ما بیایند .
در علم تعلیمی انگار که ما امانتداری هستیم وانتشار این علم وظیفه ماست .نوعی تولید انبوه در علم به شیوه ای که دانشگاههای ما انجام می دهند و تعداد دانشجویان بسیار مهم است .برای همین است که شاید عشقی منتقل نمی شود  و بعد از فارغ التحصیلی احساس ضرر و زیان می کنند بابت عمر تلف شده.
وین خریداران مفلس را بهل           چه خریداری کنند یک مشت گل
چند خط بعد از موشی مثال می اورد که در تاریکی خانه کرده است و در همان جا مشغول  است .
چونک سوی دشت ونورش ره نبود      هم در آن ظلمات جهدی می نمود
یاد دروان تدریس ام در دانشگاه افتادم . عالم بدون عمل غلطیده در دامن نظریه های وارداتی که هیچ وقت در این کشور ریشه نزد . تنوع و رنگ به رنگ شدن واژه هاکه ما به ازایی در جامعه برایش یافت نمی شد .    بعد یک مدت به قول صادق هدایت حس میکنی تو یک تکه جا داری درجامیزنی .اما بعد مولانایک در جدید را باز میکنه  چیزی که فردوسی بی مقدمه همه جا به ان اشاره میکنه  :
گر خدا پرًش دهد پرً خرد          برهد از موشی و چون مرغان پرد
    ور نجوید پر بماند زیر خاک            ناامید از رفتن راه سماک   
حالا پرسش دوم مطرح می شود . ویزگی خرد از دید مولانا چیست ؟ آیا با انچه فردوسی به ان قایل است متفاوت است ؟  اما انچه مسلم است هر دو این بزرگواران رستگاری را سرنوشت محتوم خرد ورزی می دانند .           

[ 1393/04/27 ] [ 15:46 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

ناهید از خدایان باستانی و و نمادی از رسایی و کمال زن، فریادرَس و پشتیبان زنان است.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
href="http://www.k2cod.com">وبلاگ نویسان قالب وبلاگ وبلاگ اسکین قالب میهن بلاگ
Free Page Rank Tool