تبلیغات
جستار ناهید

جستار ناهید
هم افزایی 
قالب وبلاگ
 اندیشه "کنش جمعی " زیر شاخه ای از تفکرات نهاد گرایی جدید  است . مطالعه ارا انیشمندان این حوزه جالب توجه است اما در بین آنها دو نظربه "راسل هاردین " و "اولسون " برایم از همه جالبتر بود .
 الف ) طبق نظریه راسل هاردین که یکی از نظریه پردازن تفکر کنش جمعی است ،  اگر در درون یک گروه بزرگ گروه کوچکی باشند که از انجام عمل نفع بسیار زیادی ببرند ؛ آنها جور سایر گروه را خواهند کشید. به مثال ذیل توجه کنید:
اگر 1000 نفر از کشیدن جاده به روستایی دوردست بهره مند شوند و این 1000 نفر شامل دو گروه باشد. گروه اول 990 نفر از مردم عادی که بدینوسیله سالی 100 دلار از خرجشان کاسته می شود و گروه دوم 10 نفر تاجر که سالی 5000 دلار به خاطر توسعه تجارت سود می برند. و اگر هزینه ساخت جاده 10000 دلار باشد، سود 990نفر عادی 99000 دلار خواهد بود که از هزینه ساخت جاده بسیار زیادتر است. بنا بر قاعده طفیلی گری اطمینانی به همکاری مردم عادی نیست ولی آن 10 نفر تاجر به خاطر سود زیادتری که می برند به احتمال زیاد هزینه ساخت جاده را متقبل خواهند شد.
به این ترتیب وجود نابرابری در استفاده از درآمد ناشی از یک طرح توسعه ای برای گروههای مختف می تواند موتور به حرکت دراوردن آن طرح و تامین مالی آن پروژه شود . 

ب)اولسون در اثر خود با عنوان "منطق كنش جمعی" این ایده پذیرفته شده راكه انسان ها برای نیل به اهداف خود، به سازماندهی می پردازند و در داخل سازمان، برای تحقق هوارد  اهداف جمعی تلاش می كنند را رد كرده است. به اعتقاد وی، اغلب افراد، به دنبال منافع گروهی نمی روند. استدلال وی این است كه گروه، متشکل از افراد عاقلی است كه هر یک به تنهایی عمل می كنند و در پی افزایش منافع شخصی خود هستند . بنابراین،  سعی می كنند باطفیلی گری از قِبل تلاش دیگران استفاده كنند، یعنی سواری مجانی بگیرند. هر چه گروه بزرگ تر باشد،تحقق منافع جمعی مشکل تر است .

به استناد نظریه اول برای تقویت جریان تلاش برای رفع تحریم در عرصه جهانی بهتر است به دنبال کسانی باشیم که نفع بیشتری از محقق شدن این خواسته می برند .اگر در حال حاضر فعالان اقتصادی خود را آسیب پذیرترین قشر می دانند پس بایستی مسیولیت بیشتری در این خصوص احساس کنند وفعالتر برخورد کنند. حضور کمرنگ این نخبگان نشان می دهد که انها بیشتر در نظریه دوم می گنجند .ظاهرا سایه تحریمها برای بعضی ها زیادی هم سخت نبوده بلکه در خنکای آن بسیار هم احساس مسرت می کنند .
شما در کدام گروهید ؟


[ 1392/06/21 ] [ 15:18 ] [ زهرا رهایی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

ناهید از خدایان باستانی و و نمادی از رسایی و کمال زن، فریادرَس و پشتیبان زنان است.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
href="http://www.k2cod.com">وبلاگ نویسان قالب وبلاگ وبلاگ اسکین قالب میهن بلاگ
Free Page Rank Tool